Edukacja zdalna w czasie pandemii

Jeśli chodzi o strumieniowanie live to każdy używa OBS Studio albo jakiejś jego pochodnej np. Streamlabs Studio. OBS Studio jest OSS i jest sprawdzonym oprogramowaniem, używanym przez większość streamerów.

Jest dużo tutoriali na yt, jak obsługiwać OBS, więc z know-how też nie powinno być problemów.

Używaliśmy go do nagrywania wykładów na ZOSII.

Rozszerzając odpowiedź @Jakub_Szczerbinski,

strumieniując na YouTube można zapisać transmisję do późniejszego oglądnięcia, wraz z komentarzami widzów.

4 polubienia

@prych
Można robić tego typu setupy z OBSem: https://youtu.be/7IEvJRh4J3Y (wykład z CMU), https://www.youtube.com/watch?v=c7aAtG0qBHw (wykład z ETH).
W uproszczeniu karta przechwytująca jest wpięta między kamerę na komputer. Na komputerze w OBSie składa się w taki layout dwa obrazy - z kamery i z ekranu monitora. Plusem tego setupu jest to, że slajdy są już od razu zsynchronizowane z obrazem z kamery.
@Jakub_Szczerbinski pewnie będzie wiedział więcej na ten temat

@prych
Ja mam z firmy pewne doświadczenie z Google Hangouts (czy tam Meet, jeden pies). Na pewno jest to mniej profesjonalne i elastyczne narzędzie niż to co Panowie proponują, ale jest bardzo proste.

Działa to tak, że

  1. Siadasz przed komputerem z kamerą na twarz,
  2. Odpalasz wideokonferencję. Możesz mieć uczestników (słuchaczy) na żywo,
  3. Udostępniasz widok na swój ekran (albo okno przeglądarki, albo cały ekran),
  4. Całość można wrzucić na youtube’a (nigdy tego nie robiłem, ale na YT jest mnóstwo takich nagrań).

Myśmy tego używali do spotkań firmowych, ale oglądałem ze dwa zdalne seminaria algorytmiczne tak przeprowadzone i jakoś to działało.

3 polubienia

Podobno darmowy hangouts ma ograniczenie do 10 uczestników

Tego nie wiem, ale też być może nasz @cs.uni.wroc.pl jest trochę lepszy niż @gmail.com.

Być może prostszą i mniej zobowiązującą alternatywą do rozsyłania rozwiązań w PDF może być jakiś internetowy notatnik wspierający LaTeXa (i ew. np. Markdown). O ile pamiętam, czymś takim jest np. hackmd.io, ale sam chętnie się dowiem o ew. alternatywach. W czymś takim można by też pisać rozwiązanie na żywo z komentarzem przez Skype/Meet/itp., bez obciążania łącza niepotrzebnym transferem wideo.

(Oczywiście problemem pozostają rozwiązania korzystające np. z rysunków.)

https://www.overleaf.com oferuje współtworzenie dokumentu w LaTeXu podobnie jak w google docs

1 polubienie

@iCarrot Ale nie ma chyba kolaboracyjnej edycji na żywo. W dodatku latex jest niestety dość skomplikowany :confused: Lepiej coś co ma MD, a dodatkowo wspiera latexa jeśli chodzi o wzory matematyczne.

1 polubienie

Właśnie wydaje mi się że jest

Overleaf jest kolaboracyjny na żywo. Alternatywą do komunikacji głosowej/video jest doscord. Darmowy, cross platrofm (albo nawet w webapce). Wczoraj “z okazji” covid-19 podnieśli rozmiar darmowej konferencji audio do 50 osób.

3 polubienia

Google Hangouts bardzo dobrze obsługuje konferencje i łatwo udostępnić ekran (albo konkretne okno).

Gdy musiałem jakiś czas temu potłumaczyć komuś trochę matematyki/informatyki na odległość, to używałem kombinacji Hangouts + ekran dotykowy + Xournal (jako tablica) + Kazam (do nagrywania).

Kazam jest ultra prosty w obsłudze, właściwie to naciskamy start i nagrywamy. Ale muszę przyznać, że zdarzyło mi się parę razy źle ustawić źródło dźwięku, bo używałem słuchawek z mikrofonem i w rezultacie nie nagrało mi głosu, także polecałbym przetestować przed użyciem.

W kwestii wirtualnej tablicy, to również wczoraj znalazłem coś takiego : https://goboard.com/. Nie wiem jak działa przy dużym obciążeniu, ale wygląda ciekawie. I podobno jest “100% free for educational institutions”. Odniosłem wrażenie, że na razie w ogóle są darmowi dla wszystkich.

1 polubienie

Jeśli chodzi o transmisję pulpitu z głosem to typowo linuksowym rozwiązaniem może być skorzystanie z narzędzia ffmpeg, konfiguracja może być jednak dosyć czasochłonna, ponieważ jest to program działający w terminalu z bardzo dużą ilością opcji. Sam co prawda nie korzystałem z niego do transmisji, ale ogółem to dobrze mi się z nim pracowało gdy potrzebowałem przeprowadzić jakieś operacje na filmach.

@prych, jeżeli Pana linux ma zainstalowaną przeglądarkę internetową, to jitsi (open source) wydaje się dość sensownym rozwiązaniem (dobra jakość, komunikacja dwukierunkowa, proste w obsłudze przez praktycznie każdego). Przetestowałem na publicznym serwerze, a instalacja na własnym nie zajęła więcej niż kilka minut. Jitsi pozwala streamować kamerkę, aplikacje z komputera i dźwięk bez bawienia się w konfiguracje. Uczestnicy mogą podnosić rękę i można im udzielać głosu. Tutaj jest publiczna instancja: https://meet.jit.si/ wszystko działa przez przeglądarkę.

Rozumiem, że z zarządzenia rektora wynika w szczególności, że goście, którzy mieli prowadzić dwutygodniowe mini-wykłady, nie przyjadą do nas. Czy planowane jest anulowanie tych przedmiotów? Czy przeprowadzenie ich zdalnie?

Nieeeee, jitsi jest straszne. Mamy to w pracy i na dłuższą metę nikt tego nie używa. Wszystko jest lepsze od jitsi: Skype, telegram i hangouts. Jitsi bardzo sobie nie radzi ze słabszym internetem. No i na Linuksie w jitsi nie da się wybrać który ekran się współdzieli - można albo wybrane okno, albo wszystkie ekrany na raz.

Dziękuję za rady, chyba na razie najbardziej przekonuje mnie Hangouts. A może byśmy (my, w sensie: ii, @jmi) zorgranizowali testowy wykład o jakiejś godzinie, który sobie wyobrażam tak:

  • jakiś “wykładowca” pokazuje slajdy (lorem ipsum, albo jakieś stare, cokolwiek)
  • zaproszone jest dość dużo osób (kilkadziesiąt)

Patrzymy jak działa w tak dużej grupie strumieniowanie, co zrobić, żeby transmisja była płynna, jak najlepiej zorganizować “przerywanie” wykładu pytaniami (komunikaty tekstowe, czy może głosowe)

Być możę warto przećwiczyć dwa warianty: “wykładowca” jest w domu, wykładowca jest w II (w drugim wariancie dysponuje lepszym łączem)

4 polubienia

Co do OBS’a (zakładając, że chcielibyśmy go użyć) to pewnie warto by postawić własny serwer RTMP np. z użyciem ngnix’a – youtube lubi robić dziwne rzeczy.

Ogólnie fajnym rozwiązaniem jest BigBlueButton: jest voice-chat, video-streaming, screen-sharing, text-chat, proste ankiety oraz slajdy połączone z whiteboard’em (aczkolwiek tablicy można też chyba używać bez slajdów o ile pamiętam…). No i jest open-source.

Spróbować można, ale nie wiem, jak to jest z tymi limitami hangouts, chyba nie za dobrze. Natomiast aktywacja usługi live streaming na youtube najwyraźniej zajmuje 24 godziny, więc czekam.

W poniedziałek będziemy mieli Uniwersytecką Debatę Wyborczą, która ma być (na mój wniosek) transmitowana w internecie, niestety bez możliwości zadawania zdalnie pytań. Nie mniej jednak na pewno będzie to ciekawy test wydajnościowy. Zachęcam do jej oglądania - ma być na stronie głównej uniwersytetu od 11.

8 polubień

Hmm, ciekawe. Korzystałeś z serwera meet.jit.si, czy wewnętrznego w pracy? Mój na początku też średnio działał, ale po zmianie kilku rzeczy w configu przestał się dławić i nawet na ograniczonej prędkości w firefox śmigał. Ogólnie wydaje mi się, że problem ekranu to nie jest problemem jitsi, tylko przeglądarki internetowej i żadna aplikacja nie jest w stanie wybrać monitora, ponieważ tylko przeglądarka się tym zajmuje.
Ogólnie pewnie masz więcej doświadczenia z jitsi niż ja przez godzinę, ale jesteś pewnien, że to nie przez złą konfigurację serwera? Ja nie umiałem zdławić tak serwera, że jakość spadła do poziomu Skype.
Zasugerowałem to, ponieważ nie wymaga instalacji niczego ze strony użytkownika, co wg mnie jest dużym plusem jak chcemy wprowadzić to na szybko.