Informatyka II stopień po kierunku niezwiązanym z informatyką

Dzień dobry,
Znacie może osoby (lub sami nimi jesteście :smiley: ) które zaczynały informatykę od II stopnia po kierunkach niezwiązanych z Informatyką? W moim przypadku jest to inżynieria chemiczna i mam pytanie czy osoby zaczynające z podobnego poziomu dają sobie radę? Popularne jest przenoszenie się z AiR’u i mechatroniki ale jak to wygląda z innych kierunków? Ja osobiście mam styczność z programowaniem samym w sobie ale jak to się ma ewentualnie do projektów przerabianych na uczelni ciężko powiedzieć po samych nazwach przedmiotów. Z góry dzięki za odpowiedź.

Nasza informatyka jest bardzo wymagającym kierunkiem i myślę, że szansa że na ukończenie tych studiów nie kończąc wcześniej informatyki/matematyki jest bardzo niska. Oczywiście na pewno zależy to od indywidualnych predyspozycji, ale nie słyszałem o żadnym takim przypadku. Zachęcam do poczytania podobnej rozmowy tutaj: Z AiR na Informatykę UWr
Podałem tam też link do przykładowych egzaminów licencjackich: podobny egzamin trzeba zdać by z sukcesem dostać się na studia mgr.

1 polubienie

A tak na marginesie to pierwszy stopień może być zwyczajnie ciekawszy. W szczególności, że na I stopniu można realizować przedmioty z II stopnia a w drugą stronę już nie bardzo.

Ergo polecam się zapisać na pierwszy :slight_smile:

Z jednej strony po części się zgadzam bo jednak studia magisterskie powinny być rozwinięciem tego co było na pierwszym stopniu. Natomiast widzę że ta uczelnia (jak wiele innych z resztą) oferuje możliwość wejścia na stopień wyżej po odbyciu egzaminu z matematyki i algorytmów właśnie (występują różnice w wymaganiach ale skrótowo mniej więcej tak to wygląda). Chodzi mi konkretnie jak stopień opanowania materiału do egzaminu,który teoretycznie ma sprawdzać opanowanie podstaw z I stopnia studiów faktycznie przekłada się na to co jest na magisterce.

Na pewno na naszych studiach magisterskich wymagamy umiejętności myślenia i precyzyjnego pisania dowodów. Tak więc materiał z “Logiki dla informatyków” oraz “Matematyki Dyskretnej” potrzebny będzie na obowiązkowym przedmiocie “Języki formalne i złożoność obliczeniowa” (jfizo). Podobnie, logika oraz “Metody programowania” (nie mylić z klepaniem kodu w C++) potrzebne będą do obowiązkowego przedmiotu “Języki programowania” (jp). Materiały z jfizo można znaleźć tu: https://ii.uni.wroc.pl/~jma/kurs.phtml, a co do jp pewnie któryś ze studentów coś podrzuci.

Dodatkowo na studiach mgr należy zaliczać przedmioty magisterskie (teoretyczne bądź bardziej praktyczne) i w założeniu opierać się one będą na podstawach, które były wcześniej na studiach inż/lic.
Proszę wejść sobie na nasz system zapisów: https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/courses/, wybrać któryś z semestrów a następnie któryś z rodzajów przedmiotu: K2, I2T lub I2P. W opisie przedmiotu powinny być wymagania, więc może dzięki temu uda się Panu ocenić czy dałby Pan radę na taki przedmiot chodzić czy nie. Żeby nie brzmiało to tak groźnie to dodam, że ludzie w naszym instytucie są bardzo przyjaźnie nastawieni i często potrafią zorganizować dodatkowe zajęcia/konsultacje dla zaangażowanych studentów (w porównaniu do konkurencyjnych uczelni z Wrocławia, gdzie mój znajomy został wyśmiany przez prowadzącego za to że nie rozumiał czegoś w książce i chciał się dopytać o to na konsultacjach). No i jest koło studentów, które też pomoże jak będzie potrzeba :slight_smile:

1 polubienie