Informatyka na UWR - pytania

Cześć, mam kilka pytań odnośnie Informatyki na UWR:

  1. Czy na tym kierunku na każdym semestrze trzeba zdać tylko przedmioty obowiązkowe żeby przejść na następny semestr? Jeśli nie to ile minimalnie trzeba wybrać przedmiotów dodatkowych?

  2. Czy każdy przedmiot kończy się egzaminem?

  3. ile jest minimalnie godzin zajęć obowiązkowych i wybieralnych łącznie na każdym semestrze?

  4. Czy są przedmioty związane z grafiką komputerowa?

  5. Czy certyfikat FCE zwalnia z obowiązkowego kursy językowego?

Czy na tym kierunku na każdym semestrze trzeba zdać tylko przedmioty obowiązkowe żeby przejść na następny semestr? Jeśli nie to ile minimalnie trzeba wybrać przedmiotów dodatkowych?

Trzeba zrobić minimum 20 ectsów (i z tego co pamiętam to w semetrze można oblać tylko jeden z obowiązkowych przedmiotów).

Czy każdy przedmiot kończy się egzaminem?

Nie, np. seminaria.

ile jest minimalnie godzin zajęć obowiązkowych i wybieralnych łącznie na każdym semestrze?

Zależy od wybranych przedmiotów (każdy sobie indywidualnie układa plan). Przedmioty z konkretnych semestrów można zobaczyć tu: Przedmioty – System Zapisów

Czy są przedmioty związane z grafiką komputerowa?

W tym semestrze są takie:
https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/courses/podstawy-grafiki-komputerowej-202122-zimowy
https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/courses/kurs-obliczenia-rownolege-na-kartach-graficznych-cuda-q2-202122-zimowy

Czy certyfikat FCE zwalnia z obowiązkowego kursy językowego?

Kiedyś zwalniał, teraz nie wiem. Można sprawdzić na stronie SPNJO.

W ciągu semestru trzeba zrobić 30 ECTS-ów. Dopuszczalne jest jednak zdanie na wyższy semestr mając 10 ECTS-ów niedomiaru. Jednakowoż, te 10 ECTS-ów trzeba będzie kiedyś nadrobić, ponieważ do ukończenia studiów licencjackich potrzeba 180 ECTS-ów (30 ECTS * 6 semestrów), a do inżynierskich 210 ECTS-ów (30 ECTS * 7 semestrów), z czego 10 ECTS-ów, dostaje się za obronę pracy dyplomowej.

Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe, to dokładnie procedura wygląda tak, że na danym semestrze k można mieć oblany co najwyżej jeden z dotychczasowych przedmiotów obowiązkowych, ale ten przedmiot nie może być obowiązkowy dla semestrów s<k-2. Innymi słowy mówiąc, każdy przedmiot obowiązkowy musisz zdać co najwyżej za drugim podejściem, aby zaliczyć semestr.

Wyjątkiem od powyższej reguły była Logika dla Informatyków, przedmiot obowiązkowy z pierwszego semestru, którego niezaliczenie za pierwszym podejściem skutkowało w ostatnich latach wyrzuceniem ze studiów. Nie wiem czy tak jest obecnie. Trzeba by było sprawdzić w programie studiów.

Oczywiście z powodu tego, że samodzielnie układa się plan zajęć, powtarzanie semestru nie skutkuje koniecznością zaliczania po raz drugi całego zestawu przedmiotów. Ma się po prostu wpisany inny numerek semestru w USOS-ie i to w zasadzie tyle. (Oczywiście jeśli nie ubiegasz się przykładowo o stypendium rektora dla najlepszych studentów, ponieważ powtarzanie semestru uniemożliwia otrzymanie go.)

1 polubienie

A jak takie seminarium wygląda? - w sensie to jest jakieś zadanie na koniec semestru? Mógłby Pan proszę podać jakiś dokładny przykład ?

Widziałem w regulaminie że aby dany przedmiot został zatwierdzony przez dziekana muszą na niego zagłosować studenci - jak takie głosowanie wygląda? Czy mogę głosować tylko studenci?

A jak takie seminarium wygląda? - w sensie to jest jakieś zadanie na koniec semestru? Mógłby Pan proszę podać jakiś dokładny przykład ?

Oferta seminariów jest widoczna w systemie zapisów (trzeba kliknąć rodzaj przedmiotu: seminarium).
Jak seminarium wygląda to zależy od prowadzącego, zazwyczaj studenci czytają prace naukowe i o nich opowiadają na zajęciach (i zazwyczaj student oceniany jest za obecność na zajęciach i za to jak mu takie wystąpienie poszło). Czasem studenci (szczególnie na programistycznych seminariach) przygotowują listy zadań dla innych studentów, które potem oceniają.

Widziałem w regulaminie że aby dany przedmiot został zatwierdzony przez dziekana muszą na niego zagłosować studenci - jak takie głosowanie wygląda? Czy mogę głosować tylko studenci?

Tak, głosują tylko studenci. Po każdym roku student ma przydzieloną pewną pulę punktów i może rozdać je pomiędzy przedmioty zgłoszone do głosowania na dany rok. Całość odbywa się przez system zapisów.
Więcej informacji tutaj:

Ad. 5 Czy certyfikat FCE zwalnia z obowiązkowego kursy językowego?

Lista certyfikatów zwalniających z lektoratów jest tutaj: https://spnjo.uni.wroc.pl/uploads/Zwolnienie-z-lektoratu/cert_zwaln_en_20212022.pdf i FCE tam jest.
Słyszałem, że organizowane są czasami grupy na poziomie C1, pewnie warto skorzystać.

A ile można stracić maksymalnie punktów ECTS na każdym semestrze?

Nie mamy ujemnych punktów ECTS. W najgorszym razie można zdobyć zero.

3 polubienia