Nieoficjalne bonusy do czasu zapisów

Dzień dobry,

ten post powstał w nawiązaniu do postu na grupie facebookowej studentów II UWr. Poniżej skrócę sytuację:

Z rana zauważyłem, że kilkoro studentów pierwszego stopnia z bardzo dużym prawdopodobieństwem otrzymało nieoficjalne, dodatkowe bonusy do czasu zapisów (inne niż za punkty ECTS i ocenę zajęć). Założyłem post na facebookowej grupie, aby dowiedzieć się o tym czegoś więcej. Niestety, żadna osoba przeze mnie wspomniana, nie wyjaśniła swoich bonusów. Pojawiła się jedynie informacja, że są to nieoficjalne bonusy dla osób, które aktywnie pomagają i udzielają się w wydarzeniach II UWr. To mnie martwi z kilku powodów:

  1. W regulaminie zapisów (https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/help/rules/) jest wyraźnie napisane, że nie ma innych bonusów do czasów zapisów niż wspomniane wyżej.
  2. Jeśli takowe bonusy jednak istnieją, chciałbym znać dokładne zasady ich przyznawania. Sam czasem udzielam się w wydarzeniach II UWr.
  3. Uważam, że przydzielanie takich bonusów po cichu, jest bardzo krzywdzące dla wszystkich studentów.

W facebookowym poście zostało mi zasugerowane, aby napisać o tym tutaj i poprosić o komentarz osoby zajmujące się system zapisów.

Uprzejmie zatem proszę @jasiekmarc i inne osoby odpowiedzialne za system zapisów o komentarz.

27 polubień

Dzień dobry,
Cześć Michał,

Nie jestem administratorem Systemu Zapisów i nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, kto i za co dostał bonusy. Nie chciałbym, by brzmiało to jak odsuwanie odpowiedzialności — autentycznie nie mam z tym nic wspólnego. Administratorem jest Mateusz Pyzik, ale wątpię, żeby podjął on decyzję o przyznaniu bonusów sam. Przypuszczam, że dostał takie polecenie od p. (dyrektor ds. dydaktycznych) Biernackiej. Powiem natomiast, co wiem.

  • W Systemie Zapisów da się bonusy przyznać (https://github.com/iiuni/projektzapisy/blob/69832370b6bb8ce147a568d7f1e42aaa42ed84a0/zapisy/apps/enrollment/records/models/opening_times.py#L96). Mechanizm ten istnieje chyba od zawsze, bo pamiętam, że gdy „nowy” system zapisów powstał w roku 2011, to zrobiono wielkie testy wydajnościowe i biorących w nich udział nagrodzono bonusem. Edit: W mojej prywatnej opinii przyznanie takich bonusów nie jest takim skandalem, jak to Michał rysuje. Za pomoc w jednych wydarzeniach (OI?) dostaje się jakieś drobne pieniądze, za pomoc w innych (powitanie pierwszaków?) parę minut w zapisach.
  • Moją odpowiedzialnością od półtora roku jest rozwój Systemu. To znaczy, zajmuję się kodem. Przyznaję, że w tym czasie nigdy nie zajrzałem nawet do tego kawałka z pomocą. Poza kwestią bonusów jest więc prawdopodobnie znacznie więcej różnych zmian, które nie zostały w tekście uwzględnione. Na przykład, w zeszłym semestrze pojawił się mechanizm miejsc gwarantowanych (którego bardziej prymitywny odpowiednik już istniał wcześniej), zagęszczono zapisy zmniejszając bonus za ECTS-y (było to konieczne, żeby zarekrutowani we wrześniu studenci DataScience mogli się zapisać na zajęcia). Tak więc pomoc jest nieaktualna i trzeba będzie ten problem rozwiązać, nigdy nie było to jednak (ze zrozumiałych chyba względów?) priorytetem.
  • System pozwala „superuserom” (czyli p. Biernackiej i administratorowi) na dokonywanie dowolnych modyfikacji w czymkolwiek. W szczególności mogą oni kogokolwiek zapisać gdziekolwiek pomijając system kolejek. W mojej ocenie taki mechanizm jest potrzebny, bo mają faktycznie miejsce sytuacje nadzwyczajne, ale nie chciałbym być p. Biernacką i musieć oceniać, co jest taką sytuacją nadzwyczajną.
9 polubień

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Napisałem zatem maila na adres zapisy@cs.uni.wroc.pl w celu uzyskania dodatkowych informacji.