Otwarty test zmian w Systemie Zapisów

W ostatnim semestrze intensywnie pracowaliśmy nad nową implementacją kolejek i logiki zapisywania się w Systemie Zapisów. Przy okazji od nowa napisaliśmy Prototyp Planu. Chcielibyśmy przetestować nasze zmiany przed zapisami na przyszły semestr — powody są dwa: Po pierwsze system jest skomplikowany i nie można wykluczyć, że coś sknociliśmy; Po drugie, to nie my jesteśmy głównymi użytkownikami systemu, więc interesują nas opinie i potrzeby Studentów. Proszę o dzielenie się uwagami i raportami w tym wątku lub w jakikolwiek inny sposób (przydybanie na korytarzu, e-mail). Pewnie będziemy w stanie wprowadzić jeszcze jakieś drobne poprawki przed lutowymi zapisami, a gdyby okazało się, że w Systemie jest jakiś duży błąd, to możemy wrócić do dotychczasowej implementacji.

W ramach testu chcielibyśmy w najbliższym tygodniu, począwszy od jutra, powtórzyć „na niby” zapisy z ostatniego października. Postawiliśmy nasz testowy system pod adresem https://zapisy-staging.ii.uni.wroc.pl/. Wasze konta są zachowane (z pewnych RODO-względów z imion i nazwisk zostawiliśmy jedynie inicjały), a hasła będą wygenerowane i wysłane Wam mailem. Czasy T0 są zagęszczone w stosunku do prawdziwych zapisów. Pierwszym studentom zapisy na przedmioty, na które głosowali (T0-72h) otworzą się w poniedziałek rano. Ostatnie T0 wypada w czwartek o 21:00. Szczegóły oczywiście zobaczycie na stronie „Moje konto”.

Najważniejsze zmiany z punktu widzenia technicznego

Najważniejszą zmianą jest podzielenie zapisów na część synchroniczną i asynchroniczną . Gdy student zapisuje się do jakiejś grupy zajęciowej, system umieści go na końcu kolejki. Następnie asynchroniczny młyn sprawdzi, czy w grupie jest wolne miejsce i spróbuje go wciągnąć. W efekcie zapis do grupy może być czasem opóźnione, ale system nigdy nie powinien się „zapchać”. Podobnie, gdy student wypisze się z grupy, wciągnięcie kogoś z kolejki na zwolnione miejsce nie odbędzie się natychmiast, lecz dokona go asynchroniczny młyn.

Najważniejsze zmiany z punktu widzenia studentów

Likwidujemy parę pojęć, które wydawały nam się nieeleganckie. Znika limit_isim. Do niektórych grup zajęciowych stały de facto dwie kolejki, jedna złożona ze studentów Informatyki, druga ze studentów ISIM. Zamiast tego będziemy dzielić grupy na grupy wirtualne , do jednej będą się zapisywać studenci Informatyki, do drugiej ISIM.

Podobne rozwiązanie zastosujemy dla pierwszaków. Studenci pierwszego roku w ostatnich latach zapisywali się na podstawowe przedmioty w trzech turach, co pół godziny. Ma to na celu odciążenie systemu. Pomiędzy tymi turami czyszczono kolejki do grup wybranych przedmiotów i powiększano limity, tak by studenci z żadnej tury nie byli pokrzywdzeni. Teraz planujemy podzielenie tych grup przedmiotowych na trzy grupy wirtualne—przeznaczone dla trzech tur studentów. Grupy otworzą się w półgodzinnych odstępach. W prototypie każdy będzie widział tylko swoją podgrupę. W odpowiednim momencie połączymy grupy wirtualne we właściwe grupy przedmiotowe.

Będziemy bardzo wdzięczni za liczny udział studentów w tych testach.

4 polubienia

Odtwarzam sobie mój plan w prototypie. Jestem zapisana na seminarium agile i seminarium z bezpieczeństwa i ochrony informacji. Nie zawsze wyświetlają się w prototypie poprawnie. Tu np. agile nie wyświetla się w ogóle:

Właśnie zauważyłem, że wersja na komórki i na komputer różnią się - super!

Fajny jest ten prototyp planu na komórkach, w przeciwieństwie do starej wersji da się “odkliknąć” informację o przedmiocie. Mniej fajne jest to, że żeby przypiąć sobie przedmiot do planu trzeba dotknąć przedmiotu, co skutkuje pojawieniem się okienka z informacją dokładnie zasłaniającego przycisk przypięcia. Ale jak mówiłem - na szczęście da się je teraz zamknąć klikając obok.

Czy plan zajęć na komórkach będzie teraz wyglądał tak jak prototyp? Bo o ile jest to wygodne w przypadku prototypu (gdzie jest sporo nakładających się zajęć) to wydaje mi się że docelowy plan zajęć powinien być taki jak w wersji na komputer.

Spróbowałem zrobić to co Pani, i oczywiście u mnie działa. Mogę prosić o więcej szczegółów? Interesuje mnie konsola JS oraz zakładka „Network”.

Prototyp planu

Mam zajęcia w prototypie kolidują ze sobą, to zwęża się nie tylko kolidujące okno. Zwęża się również wszystko w tym dniu.

Nie wiem czy to bug, ale w normalnych zapisach tak nie ma.

Screen

PS
Świetna robota :smiley: . Szacun

Po wyborze Analizy matematycznej strona wygląda u mnie tak :

Może jest to problem w ilości grup, ale no raczej nie powinno tak wyjeżdżać :smile:

4 polubienia

A to nie jest tak, że pierwotnie termin był inny?
Przykładowo “Przetwarzanie Języków Programowania” ma terminy grup z samego początku zapisów zimowych. Nie pokrywa się z aktualnym planem.

Próbuję przypiąć sobie do planu wykład z WEPPO, ale po naciśnięciu na pinezkę nie następuje żadna akcja. Odświeżenie strony nie pomaga. Po kliknięciu Zbadaj -> Network dostaję coś takiego


EDIT: Może to być związane z tym, że pinezka jest w animacji, jakby ten przedmiot był już przypięty. Tak samo mam w kilku innych przypadkach.

Po drugie: czy dałoby się w prototypie jakoś zaznaczyć, czy grupa wirtualna jest ISIMowa czy nie? Bo obecnie widzę dwie takie same grupy wirtualne i jeśli byłoby w nich tyle samo osób to byłyby nierozróżnialne (np. poniedziałkowa pracownia z Analizy Numerycznej M).

1 polubienie

Pierwszy błąd jest kłopotliwy. Z requestów na karcie Network wnioskuję, że on nie poprosił nawet serwera o przypięcie tej grupy. Pana obserwacja z pinezką chyba jest słuszna.

W bazie zresztą ma Pan tę grupę przypiętą, więc po odświeżeniu będzie Pan ją widział.

Co do drugiej sprawy, to będzie łatwo rozwiązać. Po prostu ukryję przed studentami ISIM-u grupy dla Informatyków, a przed Informatykami te dla ISIM-u. Kod już na to jest, w ciągu godziny zajmę się dodaniem tych ukryć do bazy.

Powtórzyłam próbę przypięcia do planu. Przedmiot już się pojawia, przypięłam także seminarium z bezp. i. ochr. inf., jednak agile mimo prób nie chce się przypiąć: (widok po kliknięciu “przypnij”, po odświeżeniu strony nie jest przypięty)

Scr

Może @Kacper_Kulczak ma dobry trop, że w zapisach był jakiś miszmasz akurat z tym przedmiotem, ale polowałam na niego od początku i no ręki nie dam uciąć, ale raczej termin cały czas był taki sam.

To jest chyba to samo co u @mbasiak. Przedmiot nie jest przypięty, ale pinezka wskazuje, jak by był. Badam temat.

Bardzo się cieszę, że Zapisy stają sie responsywne.

To co zauwazylem na szybko:

W zakładce “Moje konto” niektóre informacje się powtarzają.

Wydaję mi sie, ze lista przedmiotow moglaby caly czas znajdowac sie w tym samym mijscu, niezaleznie od przesuniecia strony

Moze wygodniejszy bylbt uklad z 1 dniem na stronie, zamiast dwoma, ale za to troche wezszym na rzecz listy przedmiotow z wieksza czcionka, aby latwiej z niej mozna bylo krozystac?

Jak widac wyzej tez jedne przedmioty sa rozciagniete po calosci (analiza), a inne nie (RoR)

@annkrs, @mbasiak: Chyba to naprawiłem.

@Kacper_Kulczak, @lozi: Jeśli chodzi o szerokość (rozciągnięcie) grup w jednym dniu, to jest to niestety konsekwencja sposobu, w jaki zrobiłem plan — użyłem czegoś co się nazywa Grid (w CSS-ie). Dzięki temu nie trzeba było pisać żadnego kodu, który by sprawdzał, czy te grupy na siebie jakoś najeżdżają i je ustawiał (a to nie byłby ładny program). Jeśli będzie to studentom bardzo przeszkadzać, to pomyślimy o jakimś rozwiązaniu w przyszłym semestrze.

@298429: Faktycznie, nie powinno tak wyjeżdżać. Postaram się coś z tym zrobić. EDIT: coś zrobiłem.

4 polubienia

Nie wiem jak innym, ale mi trochę brakuje opcji filtrowania przedmiotów w prototypie planu (która była w poprzedniej wersji systemu). Przewijanie przez całą bogatą listę przedmiotów w celu znalezienia jednego konkretnego może być trochę męczące.

4 polubienia

Stary filtr niestety jest nie do połączenia z nowym prototypem, więc trzeba filtrowanie napisać od nowa. Będziemy nad tym pracować w przyszłym semestrze.

Zauważyłem problem przy wyświetlaniu popupa z informacjami o przedmiocie. Dzieje się tak w “brzegowych” przedmiotach - poniedziałek, piątek. Przeglądarka - Chrome.


2 polubienia

W moim odczuciu, okienko z informacjami o przedmiocie w prototypie planu, wyświetla się zbyt wolno. W obecnej wersji strony wygląda to znacznie dynamiczniej.

3 polubienia

Zapisywanie na przedmioty za pomocą prototypu planu działa.
JUPI :smiling_face_with_three_hearts:

2 polubienia

kaszani się strasznie prototyp, fajnie jakby na prawdziwe zapisy wrócił stary

Teraz kolumna dzieli się na tyle pod-kolumn ile jest maksymalnie przedmiotów w komórce, to przy 3ech przedmiotach jest już w zasadzie zupełnie nie czytelne gdzie do prototypu fajnie jest często podpiąć więcej przedmiotów niż faktycznie się weźmie (np wszystkie grupy ćwiczeniowe z polecanymi prowadzącymi)
protottyp%20bez%20sensowny

Dla porównania tak wygląda poprzedni prototyp w analogicznej sytuacji:
prototyp%20sensowny

5 polubień

Pojawia się komunikat o kolejce pomimo pomyślnego zapisu (zarówno przy zapisie na konstrukcję kompilatorów, jak i systemy operacyjne)

image