Prezentacja/Narzędzie na seminarium?

Używając jakiego oprogramowania polecacie (możliwie bezbolesnie) stworzyć prezentacje na seminarium.

Będzie zawierać matematykę i obrazki.

Spróbuj LaTeX Beamer - z początku może być trochę ciężko, ale z czasem jest lżej :slight_smile:

3 polubienia

Google slides

Działa w nich latex? Czy trzeba klikać wzorki?

Nie wiem. Nie miałem potrzeby pisania wzorów.

Jeżeli chodzi o ładne dla oka (przejścia, animacje), to polecam slides.com, które jest tylko WYSIWYG’iem na reveal.js - bibliotekę o na prawdę potężnych możliwościach (lżejsze i w pełni HTML5 Prezi).

Jeżeli chcesz coś prostszego to remark: piszesz Markdown, renderuje się w przeglądarce, więc jest chociażby MathJax a i wszelakie stylowanie pixel-perfect można osiągnąć poprzez CSS.

5 polubień

Jeśli chcesz używać reavel.js to polecam napisać prezentację ręcznie. W dobrym edytorze (np WebStorm) to jest naprawdę przyjemne, potrzeba mało kodu. A slides.com generuje masakrycznie paskudny kod, którego nawet nie da się w niczym sensownie zmienić jeśli zachodzi taka potrzeba, bo połowa edytorów się zawiesza próbując otworzyć plik wynikowy.

(próbując nie wszczynać kolejnej rundy świętej wojny IDE vs nie-IDE)

Miałem okazję/potrzebę kilka razy zmieniać ten kod i nie jest on tak zły - jeżeli ogarnia się SVG, wie jak działa transform-origin w CSS i ma doświadczenie z HTML, to na prawdę nie jest źle.

Ok IDE zostawmy w spokoju.

A co do podejścia jak klepiesz całość ręcznie to nie potrzebujesz nic poza wiedzą z przedszkola i dokumentacją :wink: Poza tym wszystko ładnie możesz trzymać na git’cie.

I nie piszę to jako ktoś kto maniakalnie pisze wszystko w VIMie. Ja zawsze do prezentacji używałem różnych gotowych rozwiązań typu WISIWYG zaczynając od M$ Power Point, przechodząc przez Prezi, a kończąc na IPython (Jupiter) Notebook Slides (też reveal.js).

Dopiero prezentację, którą dziś przedstawiałem klepałem ręcznie i jestem zaskoczony jak wygodne to jest rozwiązanie.
Tutaj kod prezentacji

Well, forum nie radzi sobie z dopiskiem view-source przed linkiem. Więc jak ktoś chce zobaczyć kod to musi wejść tu i samemu kliknąć pokaż źródło :stuck_out_tongue:

Dodatkowym argumentem może być to, że wiele rzeczy łatwiej i szybciej napisać z palca niż wyklikać w slides.com, ale to już oczywiście kwestia indywidualnego odczucia :wink:

Zgadzam się w 100%. Chodziło mi o to, że jak wyklikasz sobie 100 slajdową prezentacje, to wciąż da się ją poprawić ręcznie - to duża zaleta.

Serio? Ja jak testowałem slides.com 2 tyg temu to wyklikałem 6 slajdów (dałem tam sporo obrazków i efektów wprawdzie) i już mi tego nic (poza vimem) nie chciało tego otworzyć, a mam 16GB RAMu :confused:

I te parę slajdów ma 1.1 MB, kiedy mój napisany ręcznie kod (sporo slajdów) ma 35 kB.
Imo problem polega na tym, że slides.com wrzuca do tego wyjściowego html’a obrazki zakodowane w base64 oraz całe zmimifikowane pliki z JS’em i CSS’em.

Slajdy przyjemnie się robi w Jupyter notebook, szczególnie jeżeli się miało już z nim do czynienia. Dużym plusem jest support Markdowna i możliwość wykonywania kodu (nie tylko pythonowego) bezpośrednio na slajdach. Pod spodem używa właśnie reavel.js o którym bożo i radek pisali, można też ręcznie dopisywać rzeczy do wygenerowanego HTML’a, jak ktoś ma taki kaprys

@PiotrPusz
To dla potomnych użyłem tego narzędzia. Gotowy template z przykładami odpalany z przgądarki.

2 polubienia