Studia na II UWr

Mam parę pytań:

  1. Jaki jest poziom studiów w porównaniu do UW, UJ, AGH?
  2. Czy jak pójdę na ISIM, to mógłbym ewentualnie przepisać się na informatyke w trakcie studiów?
  3. Dlaczego na informatyce jest taki niski próg?
  1. Tak.
  1. Raczej nikt na wszystkich czterech wydziałach nie studiował. A pewnie wypadałoby żeby rzetelnie porównać.

  2. Na WMI UJ próg jest bardzo podobny z tego co pamiętam kiedy ja się rekrutowałem. Po prostu ludzie z zasady na informatykę to idą na politechniki. Panuje jakaś opinia jakoby politechniki były “praktyczne” a uniwersytety teoretyczne. Tylko że ta uniwersytecka teoria to np. dyskretna czy algorytmika. Nie wiem co na politechnice miałoby być takie praktyczne. Zabawy z hardwarem? Dla większości programistów/informatyków to to nie jest zbyt potrzebne. A u nas po części też się można tego nauczyć (https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/offer/systemy-wbudowane_290/ ////
    https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/offer/936_programowanie-ukadow-fpga/)
    Fizyka? I to tak ze dwa semestry? Też chyba nie… (* - jest przydatna ale to chyba właśnie teoria? :wink: )

1 polubienie

Pewnie dużo klepania projektów, co w momencie, gdy szukasz pierwszej pracy, jest bardzo istotne. Jak rozglądasz się za stażem po pierwszym roku z pustym CV, to przegrywasz na starcie z kolegami z innej uczelni, bo czym się pochwalisz, że obowiązki zdałeś? xd

(A ludzie po drugiej stronie nawet nie wiedzą, że do tych obowiązków trzeba było przysiąść i czegoś się nauczyć, wyglądasz dla nich jak osoba, która nic nie robiła przez rok.)

2 polubienia

Może po pierwszym roku jest się mniej atrakcyjnym na rynku pracy, ale w dłuższej perspektywie trend się odwraca.

Wydaje mi się, że szybkie pójście do pracy jest mieczem obusiecznym. Niby ma się pracę na początku studiów i nie najgorszą kasę, ale taka robota często nie jest szczytem marzeń. Praca wpływa też na jakość studiowania. IMO na początku dużo lepiej studiować niż pracować (no chyba, że w wakacje) - w dłuższej perspektywie wychodzi się na tym o wiele lepiej. Pomijam sytuację, gdzie ktoś pracować musi np. na swoje utrzymanie. tl;dr: studia są od studiowania nie bez powodu.

3 polubienia

Rozumiem twój punkt widzenia i dodam jeszcze, że im dalej w las (tzn. rok nauki), tym ciekawsze projekty (bo poznajemy zagadnienia, paradygmaty, technologie itp. z bardziej zaawansowanych przedmiotów). Mój komentarz odnosił się głównie do pierwszego roku i tej pierwszej pracy/stażu. Pamiętam, że aplikowanie na staże było dla mnie wtedy mocno niezręczne.

I tak, i nie. :stuck_out_tongue: Trzeba też np. brać pod uwagę, że teraz multum osób skuszonych wysokimi zarobkami w zawodzie programisty próbuje zdobyć pierwszą pracę i konkurujesz z takimi osobami. Często małe doświadczenie (nawet, jeśli w zdobyte w dobrej firmie w ramach pracy nad ciekawym projektem) może stawiać cię w gorszej pozycji od kogoś, kto wysiedział dupogodziny na klepaniu bezmyślnie tego samego dzień w dzień.

Wydaje mi się, że niektóre firmy (w szczególności te lepsze) orientują się w tym, która uczelnia wymaga ile pracy itd. Tzn. widząc kogoś po 1 roku na W4 PWr z paroma projektami i kogoś po 1 roku na UWr, mogą woleć tę osobę z UWr. Oczywiście wtedy ta praca też będzie bardziej “teoretyczna”, algorytmiczna, a nie klepanie kolejnej strony w Railsach.

Ad 3. Mam wrażenie, że nasze progi nie są szczególnie niskie: http://kalkulator-punktow.herokuapp.com/ Zwykle przyjmujemy kilkunastu olimpijczyków. W tym roku opłaca się mieć wysoki wynik rekrutacji.
Ad 2. Tak. Jak się okazuje studenci często wybierają od razu oba te kierunki jednocześnie i potem zostają na tym, który im się podoba bardziej.
Ad 1. Rzetelnie porównać to mógłby tylko ktoś kto był we wszystkich tych miejscach. U nas plan studiów bardzo zależy od wyborów studenta - jak ktoś chce mieć wysoki poziom to powinien pod tym kątem wybierać zajęcia. Po pierwszym semestrze na ogół wiadomo na co pójść aby było ciekawie. Listę przedmiotów z ostatniego semestru można sobie zobaczyć w systemie zapisów. Ogólna lista oferowanych przedmiotów (one nie są prowadzone co roku) jest w ofercie. Studenci angażują się też w inicjatywy poza przedmiotami (łazik, zawody programistyczne, AI4Games i inne).

1 polubienie

@Ad.3
Koledze chyba chodziło o to, że na takie AGH czy inną Warszawę trzeba rozbroić rozszerzenie na 90+%. I jak tak na to spojrzeć to u nas jest względnie niski ten próg.

No właśnie, też tak to zinterpretowałem. Wydaje mi się, że powodem jest matura z informatyki. Chyba mało osób ją zdaje, a jeszcze mniej uzyskuje wyniki >90%. Na wielu uczelniach natomiast ten wynik nie jest brany pod uwagę, bo można go zastąpić matematyką lub fizyką. U nas jak nie zdajesz informatyki to tracisz na starcie 100pkt (a i tak była szansa się dostać w poprzednich latach). Być może to względnie zaniża progi w stosunku do innych uczelni.

No i na wspomnianym AGHu liczy się tylko najlepszy przedmiot a chyba łatwiej zrobić 90% z informatyki czy fizyki niż z matematyki.

@Ad.3
Czy wie Pan kiedy mniej więcej będzie regulamin tego programu stypendialnego? Mam wstęp na informatykę dzięki Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej i zastanawiam się jakie będą warunki stypendium i czy będzie to np. określona liczba stypendiów na kierunek.

Z tego co słyszałem regulamin jest już właściwie gotowy ale czekamy jeszcze na zarządzenie rektora, które go oficjalnie ogłosi.

Najwyższy :wink:
http://ranking.perspektywy.pl/2020/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-studiow/informatyka

14 polubień