The ultimate guide to tryglaw & hera

instrukcja

(Przemek) #1

Nie potrafiłem znaleźć dokładnych informacji jak zdalnie uzyskać dostęp do pracowni. To co jest poniżej, to wnioski z tego co wygoglowałem. Pomóżcie proszę uzupełnić (lub poprawić) poniższą zawartość :smiley:

1. Potrzebujemy konta przesiadkowego na tryglaw - w tym celu piszemy idziemy na pierwsze piętro do Centrum Obliczeniowego, podajemy dane (nr indeksu, dane osobowe, nr telefonu) i prosimy o utworzenie konta.
  2. Logujemy się na serwer przesiadkowy
ssh i[numer indeku]@tryglaw.ii.uni.wroc.pl
  1. Na tryglawie logujemy się na herę:
ssh [numer indeksu]@hera.stud.ii

Więcej:

ps. nie ma na forum kategorii poświęconej sprawą na instytucie

(Jakub Mendyk) #2

Ad 0. Można pójść do Centrum Obliczeniowego (pierwsze piętro, korytarz obok pracowni 137 (?), jedne z ostatnich drzwi po prawej stronie) i poprosić o utworzenie konta. Podajemy numer indeksu / dane osobowe oraz numer telefonu, na który dostaniemy hasło do konta (jest osobne od Linuxowego i Windowsowego).

(Kamil Matuszewski) #3

Z pewnych źródeł otrzymałem ostatnio kilka przydatnych linków do różnych rzeczy, między innymi poradnik właśnie do tryglawa. Tryglaw i jupyter, jak się łączyć. Zaznaczam, że to nie jest moje dzieło.
Poradnik ma otwartą możliwość edycji, więc proszę nie trollować.

(Julian Pszczołowski) #4

Warto zapoznać się też z lab guide z przedmiotu Sieci Neuronowe.

(Jan Mazur) #5

Polecam configa:

Host tryglaw
HostName tryglaw.ii.uni.wroc.pl
User i281141

Host hera
HostName hera
User i281141
ProxyJump tryglaw

Host lab*
HostName %h.stud.ii
User i281141
ProxyJump hera 
LocalForward 9875 127.0.0.1:9875

Jeszcze trzeba dodać swój klucz publiczny na tryglawa i herę. Oraz dobrze jest wygenerować parę kluczy do poruszania się między komputerami pracownianymi (generujemy parę kluczy i dodajemy do localhosta).

(JCh) #6

Jak będziecie u adminów zakładać konta na tryglawie to proszę mówcie im o zrobieniu VPN studenckiego. Ja ich o to proszę od 2 lat, ale moim prośbom pomoże jeśli Wy wykażecie takie zapotrzebowanie. VPN rozwiązuje wszystkie powyższe problemy.

A dopóki VPNa nie ma, czy wiadomo kto jest autorem “Tryglaw i jupyter…”? Chętnie skopiowałbym to do materiałów z Sieci Neuronowych.

(Kacper Kulczak) #7

Po linku do github występującym dokumencie wnioskowałbym, ze autorem jest: @Muchtrix

(Kamil Matuszewski) #8

Po historii edycji łatwo dojść do tego kto jest autorem. Dokument został stworzony przez @shrum, choć z tego co wiem autorów było więcej (dokument jest otwarty do edycji więc pewnie cały czas będzie modyfikowany).
Tak czy inaczej zgoda od głównego autora na kopiowanie jest.

(Wiktor Adamski) #9

Tia, ja dodałem tylko sekcję z linkiem do funkcji bashowych. Dokument był pisany z myślą o udostępnieniu, więc nie ma żadnych przeciwskazań co do włączenia go do materiałów z sieci

(Kacper Kulczak) #10

Czy ma ktoś jakis skrypcik, którym możnaby zdalnie włączyć komputer na pracowni?

(Mateusz Urbańczyk) #11

Jeżeli się nie myle to żeby to zrobić potrzebowałbyś dostęp do BMC przez IPMI’a, a pewnie tego nie dają studentom

(Piotr Szymajda) #12

Z tego co ja wiem, to każdy może uruchomić komputery korzystając z narzędzia wakeonlan (MagicPacket) z poziomu hery. Jedyne co potrzebujesz to adres MAC kompa który chcesz uruchomić.

(Michał Martusewicz) #13

A masz gdzieś listę adresów MAC? :wink:

(Kacper Kulczak) #14

UWAGA: Na herze nie ma localhost.

W skryptach trzeba używać 127.0.0.1

Dziękujemy za informację @ilo
Chociaż w sumie mógłby się bardziej publicznie udzielić :stuck_out_tongue:

(Piotr Szymajda) #15

O.o usunęli z hery stare rzeczy …