The ultimate guide to tryglaw & hera

NIEAKTUALNE

Tryglaw już nie istnieje. Należy łączyć się przez studenckiego VPN-a.
Porady można znaleźć tutaj.





Nie potrafiłem znaleźć dokładnych informacji jak zdalnie uzyskać dostęp do pracowni. To co jest poniżej, to wnioski z tego co wygoglowałem. Pomóżcie proszę uzupełnić (lub poprawić) poniższą zawartość :smiley:

  1. Potrzebujemy konta przesiadkowego na tryglaw - w tym celu piszemy idziemy na pierwsze piętro do Centrum Obliczeniowego, podajemy dane (nr indeksu, dane osobowe, nr telefonu) i prosimy o utworzenie konta.
  2. Logujemy się na serwer przesiadkowy
ssh i[numer indeku]@tryglaw.ii.uni.wroc.pl
  1. Na tryglawie logujemy się na herę:
ssh [numer indeksu]@hera.stud.ii

Więcej:

ps. nie ma na forum kategorii poświęconej sprawą na instytucie

1 polubienie

Ad 0. Można pójść do Centrum Obliczeniowego (pierwsze piętro, korytarz obok pracowni 137 (?), jedne z ostatnich drzwi po prawej stronie) i poprosić o utworzenie konta. Podajemy numer indeksu / dane osobowe oraz numer telefonu, na który dostaniemy hasło do konta (jest osobne od Linuxowego i Windowsowego).

1 polubienie

Z pewnych źródeł otrzymałem ostatnio kilka przydatnych linków do różnych rzeczy, między innymi poradnik właśnie do tryglawa. Tryglaw i jupyter, jak się łączyć. Zaznaczam, że to nie jest moje dzieło.
Poradnik ma otwartą możliwość edycji, więc proszę nie trollować.

2 polubienia

Warto zapoznać się też z lab guide z przedmiotu Sieci Neuronowe.

1 polubienie

Polecam configa:

Host tryglaw
HostName tryglaw.ii.uni.wroc.pl
User i273164

Host hera
HostName hera
User i273164
ProxyJump tryglaw

Host lab*
HostName %h.stud.ii
User i273164
ProxyJump hera 
LocalForward 9274 127.0.0.1:9274

Jeszcze trzeba dodać swój klucz publiczny na tryglawa i herę. Oraz dobrze jest wygenerować parę kluczy do poruszania się między komputerami pracownianymi (generujemy parę kluczy i dodajemy do localhosta).

3 polubienia

Jak będziecie u adminów zakładać konta na tryglawie to proszę mówcie im o zrobieniu VPN studenckiego. Ja ich o to proszę od 2 lat, ale moim prośbom pomoże jeśli Wy wykażecie takie zapotrzebowanie. VPN rozwiązuje wszystkie powyższe problemy.

A dopóki VPNa nie ma, czy wiadomo kto jest autorem “Tryglaw i jupyter…”? Chętnie skopiowałbym to do materiałów z Sieci Neuronowych.

5 polubień

Po linku do github występującym dokumencie wnioskowałbym, ze autorem jest: @Muchtrix

1 polubienie

Po historii edycji łatwo dojść do tego kto jest autorem. Dokument został stworzony przez @shrum, choć z tego co wiem autorów było więcej (dokument jest otwarty do edycji więc pewnie cały czas będzie modyfikowany).
Tak czy inaczej zgoda od głównego autora na kopiowanie jest.

1 polubienie

Tia, ja dodałem tylko sekcję z linkiem do funkcji bashowych. Dokument był pisany z myślą o udostępnieniu, więc nie ma żadnych przeciwskazań co do włączenia go do materiałów z sieci

1 polubienie

Czy ma ktoś jakis skrypcik, którym możnaby zdalnie włączyć komputer na pracowni?

Jeżeli się nie myle to żeby to zrobić potrzebowałbyś dostęp do BMC przez IPMI’a, a pewnie tego nie dają studentom

Z tego co ja wiem, to każdy może uruchomić komputery korzystając z narzędzia wakeonlan (MagicPacket) z poziomu hery. Jedyne co potrzebujesz to adres MAC kompa który chcesz uruchomić.

A masz gdzieś listę adresów MAC? :wink:

UWAGA: Na herze nie ma localhost.

W skryptach trzeba używać 127.0.0.1

Dziękujemy za informację @ilo
Chociaż w sumie mógłby się bardziej publicznie udzielić :stuck_out_tongue:

3 polubienia

O.o usunęli z hery stare rzeczy …

Hmm, od jakiegoś tygodnia, podczas łączenia na pracownie, widzę:
bind: Cannot assign requested address ale wybrany port jest forwardowany do mnie i wszystko działa poprawnie. Zgłębiłem więc temat i ze zdziwieniem odkryłem, że ssh z hery do labów próbuje używać IPv6, stąd komunikat :smile:
Jeśli komuś tak jak mi to przeszkadza polecam dołożyć opcję -4 do ssh lub w konfiguracji: AddressFamily inet

2 polubienia

Listę MACów można dostać od adminów. Niestety w praktyce WOL nie zawsze działa (ktoś zostawi włączonego Windowsa, albo wyłączy komputer przytrzymując “power”).

UWr PPTP konfiguracja [Ubuntu]:

IP
login i hasło z hery

Po podłączeniu do VPNa nie mamy Internetu (“żeby studenci nie torentowali na publicznym IP uczelni”), musimy dodać:

Trasa
Adres 192.168.4.0
Maska 255.255.255.0
Brama 10.200.202.1

ON Używaj tego połączenia tylko dla zasobów w jej sieci

Po podłączeniu od VPNa, niestety nie działa rozwiązywanie adresów hera.stud.ii lab*.stud.ii, dlatego należy przestawić w ustawieniach VPN serwer DNS na uczelniany:

DNS Automatycznie OFF
192.168.4.168

Niestety w Ubuntu 18.04 jest błąd: ustawienia DNSa nie zostają przywrócone do pierwotnych ustawień po odłączeniu od VPNa. Ponieważ nie ma już dostępu to tego DNSa, przestaje działać rozwiązywanie nazw.

Po odłączeniu od VPN trzeba zrestartować lokalne połączenie sieciowe, żeby “zrestartować” IP DNSa

Można to naprawić instalując dnsmasq

W konfigu /etc/dnsmasq.conf należy dodać przekierowanie dla “domen uczelnianych”
server=/stud.ii/192.168.4.168

Do pliku /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
w sekcji [main] dopisujemy
dns=dnsmasq

5 polubień

W którą rubryczkę wpisać adres serwera od adminów?

W dobrą rubryczkę masz wpisany adres serwera.

Nie działa Tobie VPN, czy tak się pytasz?