Z AiR na Informatykę UWr

Studiowałem na pierwszym stopniu automatykę i robotykę na politechnice wrocławskiej, i chciałbym podjąć studia na drugim stopniu na informatyce UWr. Widzę, że nie ma żadnych wymogów co do studiowania infy na pierwszym stopniu, a trzeba po prostu zdać egzamin z:

  • Matematyka dyskretna M,
  • Algorytmy i struktury danych M oraz
  • Analiza numeryczna M
    W takim razie mam do was pytanie czy taki zabieg jak chce wykonać jest w ogóle możliwy? Czy podczas rekrutacji rzeczywiście brany jest tylko wynik z egzaminów? Jak wygląda sytuacja z miejscami na drugi stopień (jest tak ciasno, że szczur się nie przeciśnie)? I ostatecznie, gdzie mogę znaleźć jakieś informacje o tych egzaminach, co rzeczywiście jest wymagane, jakieś przykładowe zadania (na stronie z przykładowymi zadaniami są dość stare zdania)?

Podczas rekrutacji brany pod uwagę jest tylko wynik egzaminu wstępnego. Próg zdania egzaminu (poniżej którego w ogóle nie jesteś brany pod uwagę w rekrutacji) to 100 punktów na 300, czyli w praktyce trzeba napisać na 3.0 dwa z trzech pytań albo na 5.0 jedno z nich. Zazwyczaj chętnych którzy przekraczają próg jest mniej niż miejsc, więc wszyscy zostają przyjęci. Kiedyś słyszałem, że nie będąc po II wystarczy trochę posiedzieć i idzie ten egzamin zdać, ale nie mam tu własnego doświadczenia. Natomiast nie polecałbym przenosin z PWr na drugi stopień na UWr jeśli nie lubisz teorii informatyki i/lub programowania funkcyjnego bo IMO będziesz się męczył.

2 polubienia

Co to II? No właśnie powiem Ci, że trochę się zainteresowałem infą, pewnie nie w takim stopniu jak jest tam wykładana. Ale chciałbym móc sobie wpisać do CV, że studiuję informatyke i jak mnie gdzieś zatrudnią to nawet zrezygnować ze studiów. Wiem, że w IT liczą się umiejętności ale myślę, że warto zrobić co w mojej mocy żeby zwiększyć szanse (umiejętności intensywnie nabywam). A w PWr minus jest taki, że jestem dzbanem i nie wiedziałem, że głównym czynnikiem przy wystawianiu oceny na dyplomie jest średnia ze studiów, a to uniemożliwia mi dostanie się gdziekolwiek gdzie nie ma egzaminu (bo brana tam jest pod uwagę głównie ocena z dyplomu i współczynnik zgodności kierunków). To myślisz, że opłaca się uczyć i dam rade to zdać jak egzamin jest 15.02?

II to instytut informatyki, w którym odbywają się wszystkie zajęcia z informatyki.

Co do egzaminu: szczerze mówiąc ludzie po 1. stopniu informatyki u nas mieli pewne trudności w zdaniu tego egzaminu, a większość z nich miała te przedmioty wcześniej. Do tego są obowiązkowe przedmioty na drugim stopniu, które bez porządnego przygotowania matematycznego mogą stanowić barierę nie do przejścia (na przykład JFiZO [języki formalne i złożoność obliczeniowa] - zdawalność tego przedmiotu była chyba na poziomie 50%, ale pewnie ktoś pamięta lepiej)

1 polubienie

Podsyłam link do egzaminów licencjackich z poprzednich lat: LINK.
Egzamin wstępny na studia mgr powinien wyglądać podobnie.

1 polubienie

Jeśli zależy ci tylko i wyłącznie na znalezieniu pracy, to Informatyka na UWr raczej nie będzie dobrym wyborem. To nie są łatwe studia i nawet jeśli się dostaniesz, to trzeba włożyć sporo wysiłku by się na nich utrzymać, jeśli nie masz odpowiedniego przygotowania matematycznego.
Jeśli zależy ci na dyplomie, to lepszym wyborem będą jakieś inne studia, być może zaoczne, które wymagać będą znacznie mniej wysiłku. Szczególnie, jeśli planujesz zrezygnować, jak tylko dostaniesz pracę. Sam fakt bycia studentem nie daje dużej przewagi na rynku pracy. Niektórym firmom może zleżeć na studentach (np w związku z mniejszymi opłatami), ale tam zazwyczaj musiałbyś się na tych studiach rzeczywiście utrzymać. Innym firmom zależeć może na pracownikach gotowych pracować na cały etat, co studia dzienne mogą znacznie utrudnić.
Większą przewagę na rynku pracy dałoby ci pewnie rozwijanie jakichś projektów np. na githubie (samemu albo ze znajomymi) w języku, w którym szukasz pracy, żeby rzeczywiście pokazać swoje umiejętności.
Oczywiście, jeśli jesteś zainteresowany materiałem wykładanym na naszych studiach, to pewnie warto przejrzeć sobie egzaminy licencjackie z poprzednich lat. Powinno ci to dać jakieś wyobrażenie na temat tego, jakich umiejętności wymaga się od studentów kończących u nas studia pierwszego stopnia. Egzaminy wstępne będą trochę inne (nie jestem pewien czy są publicznie dostępne), ale raczej nie łatwiejsze, więc jeśli egzaminy licencjackie sprawiają ci duże problemy, to możesz mieć problem ze zdaniem egzaminów wstępnych.

1 polubienie

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Powiem wam, że lubię matematykę i chciałbym się w tej dziedzinie rozwijać, czuję, że ten AiR nie był do końca trafiony. Jestem też już trochę stary dlatego muszę podjąć pracę więc to jest priorytetem, ale gdybym dał radę to chciałbym i studiować, i pracować. Na razie głównym problemem jest to, że od chęci do realizacji jest bardzo daleko, a czasu coraz mniej. Polecicie mi coś do nauki, żebym był w stanie coś z tych zadań rozwiązać, może są jakieś przykładowe rozwiązania?

Mogę polecić jedynie książki, które mi przydają się w trakcie I stopnia na tych przedmiotach/w jakiejś części je pokrywają: MDM - “Matematyka konkretna” Knuth,Graham (zawiera część bardziej kombinatoryczną przedmiotu a jest jeszcze teoria grafów), AISD - “Wprowadzenie do algorytmów” Cormen, na AN uczę się z różności, więc nie polecę konkretnej książki.

1 polubienie