Edukacja zdalna w czasie pandemii

Ja dzisiaj zrobiłem wykład przez Hangouts Meet (to co mammy w cs), próbując pisać po slajdach i wnioski są następujące:

  1. Do nagrywania wykładów OBS (już wzmiankowany powyżej) jest OK, choć ustawienie całości bierze z 30min (służę pomocą). Za to można nagrywać pojedyncze okienka, kamerkę, itd itp.
  2. Meet zrobiony z kont w cs.uni.wroc.pl obsługuje teoretycznie do 100 osób na raz, ale w praktyce na moim laptopie (stare i7, SSD, 16GB RAM) Chrome zawieszał komputer przy 30 wyciszonych (!) słuchaczach. Może problemem było, że udostępniałem okienko powerpointa, a nie cały ekran, ale musiałem restartować komputer bo w pewnym momencie chrome się zawiesiło i zostawiło sterowniki mikrofonu w złym stanie. Sensownie Meet działał przy 8-10 użytkownikach.
  3. Być może optymalnym rozwiązaniem jest stream (z nagrywaniem) wykładu przez OBS, a coś tekstowego do zadawnia pytań, ewentualie meet który nie uwspólnia ekranu i robi tylko jako kanał tekstowo-głosowy. Ogólnie wadą takiego rozwiązania jest że dla płynnego odtwarzania wideo się zbuforuje i słuchacze będą opóźnieni od parunastu sekund do paru minut (??) co pewnie i tak uniemożliwi im zadawanie sensownych pytań głosem, ale na pytania tekstowe można odpowiadać z małym opóźnieniem, lub samemu je pisać dla szybkiej odpowiedzi słuchaczy.
  4. Mam komputer z piórem Wacoma jakby ktoś chciał spróbowac (działa średnio). Na Windowsie całkiem dobrze PowerPoint wspiera pióro, można zrobić slajdy i po nich mazać, na linuksie Xournal jest OK. Gdybyśmy chcieli kupić Wacomy, to sugerowałbym te drogie z wyświetlaczami - kiedyś używałem bamboo bez wyświetlacza i nie udało mi się przyzwyczaić że patrzę na ekran, a nie na rękę, ale długo nie próbowałem, to może spowodować za duży koszt nauczenia się.
8 polubień

Nasze Meet nie ma nagrywania i streamingu, ale Google (aby walczyć z koronawirusem) daje to za darmo do lipca: https://gsuiteupdates.googleblog.com/2020/03/enabling-hangouts-meet-premium-features.html?m=1 prosiłem Rafał Nowaka żeby włączył nagrywani + streaming.

Dzisiaj odbył się zdalnie także wykład “Graph models” w ramach cyklu wykładów zaproszonych. Używany był tam program ConferenceMe, który działa tylko na Windowsie. Ogółem przy siedmiu słuchaczach już trochę przerywało i transmisja dwukrotnie się zawiesiła, a wykładowca znajdował się z tego co widziałem w salach IM, więc internet teoretycznie powinien być dobry.

Na skosie jest lista przedmiotów, które na pewno będą prowadzone zdalnie. Mam nadzieję, że uda się wpisać tam wszystkie przedmioty, tym bardziej, że nie wiadomo, ile ta przerwa potrwa: ja osobiście wierzę, że najpóźniej 4 maja wrócimy do zajęć, ale są w naszym instytucie też osoby znacznie bardziej sceptyczne.

https://skos.ii.uni.wroc.pl/mod/page/view.php?id=15211
^ Lista zajęć prowadzonych zdalnie w II w okresie 12.03-14.04.2020

1 polubienie

Może moglibyśmy się posiłkować gotowymi nagraniami wykładów z innych uczelni, które są dostępne za darmo w internecie?

Teraz znalazłem jeszcze na Facebooku 4 konfiguracje pana Adama Zadrożnego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych: https://www.facebook.com/adam.zadrozny/posts/10215210480807502.

Ale patrząc na szybko, to chyba trzy są dostosowane pod Windowsa, a czwarta to rozwiązania Googlowe, które już pojawiły się tutaj.

Używamy serwera firmowego. Możliwe że konfiguracja jest zła, ale po ponad roku pracy zdalnej mam następujące przemyślenia: Do rozmów grupowych najlepszy jest hangouts, dźwięk najlepszy jest przez telegram, a współdzielenie ekranu w Skypie jest o klasę wyższe niż gdziekolwiek indziej. Chyba że @Kacper_Kulczak ma inne przemyślenia :wink:

Co do AiSDu, to myślę, że najlepszą formą ćwiczeń będzie udostępnianie grupie zdjęcia rozwiązania w zeszycie (albo pdfa / latexa, jeśli komuś się chce z tym bawić) i opowiadanie o tym rozwiązaniu, jak na “prawdziwych” ćwiczeniach. Przed takimi zajęciami każdy wysłałby prowadzącemu wirtualną deklarację i do każdego zadania losowana byłaby jedna osoba.

Doktoranci z Politechniki Warszawskiej ruszyli z kursem KoronaScience. Pierwszy dzień kursu można obejrzeć tutaj. Z tego co pobieżnie obejrzałem nie było jakiś problemów z dźwiękiem ani obrazem, a prowadzący mógł odpowiadać w trakcie wykładu na pytania widzów. Dziś o 15:00 transmisja z drugiego dnia. Wczoraj uczestniczyło podobno ponad 1000 osób. Na kurs teoretycznie są jakieś zapisy, ale chyba nie są konieczne aby móc oglądać. Do transmisji używali TWITCHa + jakaś konwersacja na slacku.

Link do dzisiejszego streamu będzie podany na facebooku 5 minut przed rozpoczęciem. Tam też jest cały opis wydarzenia i kilka przydatnych linków.

Piszę o tym, bo może ktoś chciałby obejrzeć i przetestować jaki im to działa albo zadać pytania organizacyjne prowadzącym.

2 polubienia

A czy ktoś ma sugestie dot. rozwiązań technicznych dla repetytoriów? Nie jest ich wiele, ale dotyczą przedmiotów obowiązkowych. Powinny (chyba) być dużo bardziej interaktywne niż wykłady (czyli bardziej jak ćwiczenia) a jednocześnie przynajmniej potencjalnie powinno w nich móc uczestniczyć wiele osób.

W moim przekonaniu nie wymyślisz nic bardziej praktycznego niż taki setup, że ty streamujesz, a studenci uczestniczą za pomocą chatu.

Można do tego wykorzystać Hangouts, a można narzędzia stworzone dla ludzi streamujący, jak grają w gry (ja czasem tak szachy oglądam). Pozwala na coś takiego Youtube oraz Twitch.

1 polubienie

YouTube ma zaletę nad Twitchem, że oglądający może zatrzymać odtwarzanie transmisji lub cofnąć się w niej - co przydaje się gdy musim odejść od komputera, nie zdąży czegoś przeczytać lub spóźni odrobinę na transmisję. Zaległości może też odrobić zmieniając prędkość wideo w odtwarzaczu Youtube’a.

7 polubień

Na twitch też można zapisywać transmisję, ale po jakimś czasie znikają (14/60 dni) w tym czasie można je zapisać i np. udostępnić gdzieś.
Chyba youtube byłby faktycznie lepszym rozwiązaniem bo nie wymaga dodatkowej pracy od prowadzących i poświęcania czasu na udostępnianie które w przypadku YT zrobi się automatycznie.

2 polubienia

z przydatnych informacji: discord zwiększył maksymalną ilość osób na kanałach z udostępnianiem ekranu do 50 (wcześniej 10), to może dość mocno pomóc na większości ćwiczeń, i mniejszych wykładach

Rektor przedłużył odwołanie zajęć do 30 kwietnia, więc raczej nie wcześniej.

Jak wam się żyje i studiuje w tych czasach?

To nie jest tak, że dobrze, czy nie dobrze

Nie ma żadnych zajęć poza studiami i pracą, więc niby jest więcej czasu, ale jakoś strasznie ciężko się zmotywować do robienia czegokolwiek. Więc robi się jeszcze mniej niż zazwyczaj

5 polubień

o, o, dokładnie to!

1 polubienie

I co by tu mogło pomóc? Gdyby było więcej deadlinów (dla być może drobniejszych zadań), żeby wprowadzić dobry rytm?

1 polubienie

O nie, to zdecydowanie sprawiłoby jedynie że robiłbym jeszcze mniej :sweat_smile:
To trochę tak jest że jak człowiek już wszystko robi przy komputerze i to cały czas, to po prostu nie może już patrzeć na ten komputer.

Wydaje mi się też, że jak się nie widzimy osobiście z prowadzącymi, to te wszystkie deadline są trochę nierzeczywiste, więc też łatwiej je zignorować.

Nie wiem co może pomóc - ja i tak mam dobrze, bo mam ogród, zawsze można wyjść i się przewietrzyć.

3 polubienia