FAQ studiowania

Jak macie jakieś pomysły co tu jeszcze dopisać to mówcie śmiało. Chciałbym to rozesłać do pierwszaków pod koniec września (+ jeszcze jakiś poradnik o studiowaniu
jest w przygotowaniu).

Wydaje mi się, że dość często pojawiają się pytania postaci “do czego liczą się oceny z przedmiotów?” – moim zdaniem warto rozjaśnić tę kwestię i wspomnieć o stypendiach, o tym, że przy rekrutacji na Data Science na UWr liczy się średnia, o tym, że oceny prawdopodobnie będą brane pod uwagę w przypadku zmiany uczelni, itd.

2 polubienia

Dobry pomysł, dzięki. [zostanie niedługo dodane, czekam na Anię]

@wiedzmac nie daje wytchnienia!
Update: Studia vs Szkoła, Nasze studia vs inne studia

1 polubienie

Obecność jest weryfikowana także na ANM, a częściowo na MDM, gdzie u niektórych prowadzących trzeba mieć co najwyżej 3 nieobecności (przy czym nieobecność to też zrobienie mniej niż 1/3 zadań z listy).

2 polubienia

Dzięki, dopisuję! :smiley:

update: Kultura pracy na studiach

Wkradła się tutaj literówka, komentarz to nie “=”, tylko “<nazwa przedmiotu>=<kategoria>”.

Dzięki za zwrócenie uwagi. Musiałam jakoś wybrnąć z [ i ] zamiast < i >, bo to nie była literówka, tylko formatowanie :thinking:

Można dać backslacha przed nawiasami, wtedy wypisuje się dobrze. Ja żeby napisać “<przedmiot>=<kategoria>” wpisałem w post “\<przedmiot\>=\<kategoria\>”. Tutaj jest chyba zwykły markdown zaimplementowany, więc wszystkie tego typu escepowania działają.

1 polubienie

Czekaj, czekaj. Coś mnie chyba ominęło. Czemu wf jest obowiązkowy? I to akurat od semestru w którym wybitnie powinniśmy unikać mocno dyszących ludzi zamkniętych w jednym miejscu xd

Zawsze był. Tylko my go nigdy nie robiliśmy. Grubsza sprawa.

Ale dobrze rozumiem, że WF jest obowiązkowy dla osób rozpoczynających studia od semestru 2020/2021?

WF zawsze był obowiązkowy, ale (przynajmniej do tej pory) jego niezaliczenie nie uniemożliwiało ukończenia naszych studiów. Poprawię lekko opis z postu, bo być może jest lekko mylący.

Update: dni adaptacyjne i dostępność sal (studia vs szkoła -> sale)

Update: Oprogramowanie i pracownie
cc: @Arsenic, @dawiddudekstg

Opiekę nad postem przejmuje @dawiddudekstg! :smiley: Możecie kierować do niego swoje propozycje poprawek :slight_smile:

1 polubienie

W ankiecie ktoś napisał:

Uważam też, że przydały by się jakieś zajęcia dla chętnych na tematy organizacyjne wydziału, np. w jaki sposób załatwia się praktyki zawodowe, kiedy i jak szukać promotorów to pracy licencjackiej/inżynierskiej. Jako mało zorganizowany student mam wrażenie, że takie zajęcia były by przydatne przynajmniej dla niektórych.

Może ktoś chce dopisać co nieco do FAQ?

3 polubienia

Ponieważ w ocenie zajęć pojawiają się kolejne komentarze, np. takie jak ten:

[…] Wszyscy moi znajomi na innych kierunkach (czy UWr, czy inne) na tym etapie wiedzieli COKOLWIEK o swojej pracy dyplomowej. Ja nie mam pojęcia co będzie należało dokładniej wykonać, w jaki sposób pomoże mi promotor, jak go znaleźć, o co chodzi z tym, że studia inżynierskie są zakańczane projektem zespołowym i nie wspomniałem nic o temacie pracy dyplomowej, który zdaje się być kluczowy.

chciałbym doprecyzować kilka rzeczy, które można uzupełnić o opinie innych i wpisać do FAQ.

  1. Po wpisaniu “praca dyplomowa ii uni wroc” z łatwością znajdziemy taką stronę: https://ii.uni.wroc.pl/dla-studenta/prace-dyplomowe gdzie wyjaśnione jest jak powinna wyglądać praca dyplomowa, kiedy i w jaki sposób ją złożyć itd. Jest nawet już gotowy szablon w LaTeXu. Więc to powinno być główne źródło informacji na temat prac dyplomowych.

  2. Odpowiadając na “i nie wspomniałem nic o temacie pracy dyplomowej, który zdaje się być kluczowy”. Wydaje mi się, że byłoby to patologią i całkowicie sprzecznym pomysłem z idea studiów u nas, by uczelnia narzucała tematy prac dyplomowych studentom. Temat pracy wymyślamy sami albo wymyśla go nam promotor albo znajdujemy ciekawy pomysł w internecie i realizujemy go po zgodzie promotora. Warto zwrócić uwagę, że lista proponowanych tematów jest dostępna w systemie zapisów, np. tu https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/theses/ Lista ta oczywiście nie jest kompletna, a wiele propozycji tematów można dostać u potencjalnego promotora.

  3. Mówiąc już o promotorach to jak się szuka takowego? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na jedno ale to ważne pytanie: “co mnie interesowało na tych studiach?”, a potem zacząć to robić. Jeżeli kogoś interesowała logika to idzie do mnie, prof. Charatonika, E. Kierońskiego, itd. Jeżeli kogoś interesuje programowanie funkcyjne to pewnie dobrym wyborem będzie Filip Sieczkowski albo Maciek Piróg. Elektronika? Tu od razu pojawia się Marek Materzok. Niskopoziomowe rzeczy? PWit&Cahir. Może coś z bazami danych? Wtedy można spytać się P. Rajby albo P. Wieczorka. Podoba ci się C#? Może W. Zychla? Grafika komputerowa? Może A. Łukaszewski? Osób i pomysłów jest dużo. Wystarczy wybrać swoją ulubioną tematykę i umówić się na spotkanie z osobą, która jest powiązana z daną tematyką.

Ja przygodę z pracą dyplomową zacząłem tak, że poszedłem do prof. Charatonika i powiedziałem “podobała mi się logika i chciałbym zrobić coś ambitnego” i tak zacząłem pracować nad jakiś problemem badawczym, który miał z tyłu głowy WCh.

A jaka jest rola promotora? No to już zależy od tematyki, ale trzeba pamiętać, że praca powinna być samodzielna, a promotor nie powinien pisać pracy za studenta. Może też podrzucić fajny pomysł, opowiedzieć jak poprawić to co się napisało, pomyśleć wspólnie przy tablicy i zaprojektować coś. Ale nie powinno się oczekiwać od niego więcej, bo takie “promotorowanie” to zwykle prawie-wolontariat, a praca powinna być w 80% pracą własną studenta.

Chętnie też posłucham komentarzy innych studentów.
Z pozdrowieniami,
BBE

7 polubień

Jak dla mnie kolejność punktów powinna być odwrotna. :slight_smile: Najważniejszy jest wybór tematu i związanego z nim promotora, i nie wyobrażam sobie aby to robić inaczej niż w sposób opisany przez @wiedzmac w punkcie trzecim. Mając wybrany temat i przez to promotora. Można zająć się formalną stroną pracy, czyli przykładowo złożenie informacji o wyborze tematu.
Co do szablonu z LaTeX-u, to tutaj (Problem z szablonem pracy licencjackiej) jest wątek z zeszłego roku na temat problemu z nim związanego i jak go naprawić.

1 polubienie