FAQ studiowania

Update: dni adaptacyjne i dostępność sal (studia vs szkoła -> sale)

Update: Oprogramowanie i pracownie
cc: @Arsenic, @dawiddudekstg

Opiekę nad postem przejmuje @dawiddudekstg! :smiley: Możecie kierować do niego swoje propozycje poprawek :slight_smile:

1 polubienie

W ankiecie ktoś napisał:

Uważam też, że przydały by się jakieś zajęcia dla chętnych na tematy organizacyjne wydziału, np. w jaki sposób załatwia się praktyki zawodowe, kiedy i jak szukać promotorów to pracy licencjackiej/inżynierskiej. Jako mało zorganizowany student mam wrażenie, że takie zajęcia były by przydatne przynajmniej dla niektórych.

Może ktoś chce dopisać co nieco do FAQ?

3 polubienia

Ponieważ w ocenie zajęć pojawiają się kolejne komentarze, np. takie jak ten:

[…] Wszyscy moi znajomi na innych kierunkach (czy UWr, czy inne) na tym etapie wiedzieli COKOLWIEK o swojej pracy dyplomowej. Ja nie mam pojęcia co będzie należało dokładniej wykonać, w jaki sposób pomoże mi promotor, jak go znaleźć, o co chodzi z tym, że studia inżynierskie są zakańczane projektem zespołowym i nie wspomniałem nic o temacie pracy dyplomowej, który zdaje się być kluczowy.

chciałbym doprecyzować kilka rzeczy, które można uzupełnić o opinie innych i wpisać do FAQ.

  1. Po wpisaniu “praca dyplomowa ii uni wroc” z łatwością znajdziemy taką stronę: https://ii.uni.wroc.pl/dla-studenta/prace-dyplomowe gdzie wyjaśnione jest jak powinna wyglądać praca dyplomowa, kiedy i w jaki sposób ją złożyć itd. Jest nawet już gotowy szablon w LaTeXu. Więc to powinno być główne źródło informacji na temat prac dyplomowych.

  2. Odpowiadając na “i nie wspomniałem nic o temacie pracy dyplomowej, który zdaje się być kluczowy”. Wydaje mi się, że byłoby to patologią i całkowicie sprzecznym pomysłem z idea studiów u nas, by uczelnia narzucała tematy prac dyplomowych studentom. Temat pracy wymyślamy sami albo wymyśla go nam promotor albo znajdujemy ciekawy pomysł w internecie i realizujemy go po zgodzie promotora. Warto zwrócić uwagę, że lista proponowanych tematów jest dostępna w systemie zapisów, np. tu https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/theses/ Lista ta oczywiście nie jest kompletna, a wiele propozycji tematów można dostać u potencjalnego promotora.

  3. Mówiąc już o promotorach to jak się szuka takowego? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na jedno ale to ważne pytanie: “co mnie interesowało na tych studiach?”, a potem zacząć to robić. Jeżeli kogoś interesowała logika to idzie do mnie, prof. Charatonika, E. Kierońskiego, itd. Jeżeli kogoś interesuje programowanie funkcyjne to pewnie dobrym wyborem będzie Filip Sieczkowski albo Maciek Piróg. Elektronika? Tu od razu pojawia się Marek Materzok. Niskopoziomowe rzeczy? PWit&Cahir. Może coś z bazami danych? Wtedy można spytać się P. Rajby albo P. Wieczorka. Podoba ci się C#? Może W. Zychla? Grafika komputerowa? Może A. Łukaszewski? Osób i pomysłów jest dużo. Wystarczy wybrać swoją ulubioną tematykę i umówić się na spotkanie z osobą, która jest powiązana z daną tematyką.

Ja przygodę z pracą dyplomową zacząłem tak, że poszedłem do prof. Charatonika i powiedziałem “podobała mi się logika i chciałbym zrobić coś ambitnego” i tak zacząłem pracować nad jakiś problemem badawczym, który miał z tyłu głowy WCh.

A jaka jest rola promotora? No to już zależy od tematyki, ale trzeba pamiętać, że praca powinna być samodzielna, a promotor nie powinien pisać pracy za studenta. Może też podrzucić fajny pomysł, opowiedzieć jak poprawić to co się napisało, pomyśleć wspólnie przy tablicy i zaprojektować coś. Ale nie powinno się oczekiwać od niego więcej, bo takie “promotorowanie” to zwykle prawie-wolontariat, a praca powinna być w 80% pracą własną studenta.

Chętnie też posłucham komentarzy innych studentów.
Z pozdrowieniami,
BBE

7 polubień

Jak dla mnie kolejność punktów powinna być odwrotna. :slight_smile: Najważniejszy jest wybór tematu i związanego z nim promotora, i nie wyobrażam sobie aby to robić inaczej niż w sposób opisany przez @wiedzmac w punkcie trzecim. Mając wybrany temat i przez to promotora. Można zająć się formalną stroną pracy, czyli przykładowo złożenie informacji o wyborze tematu.
Co do szablonu z LaTeX-u, to tutaj (Problem z szablonem pracy licencjackiej) jest wątek z zeszłego roku na temat problemu z nim związanego i jak go naprawić.

1 polubienie

Kolejność punktów była losowa :slight_smile:

Ten fragment można uaktualnić o informację, że jeśli po ok. tygodniu od złożenia podania w dziekanacie WB nie jesteśmy wpisani do grup w USOS-ie, to należy skontaktować się z dziekanatem, np. emailowo i spytać o stan podania. Wtedy już zazwyczaj powinno być rozpatrzone i jeśli dostaliśmy pozytywną odpowiedź, to po takim naszym zapytaniu dziekanat WB dopisze nas ręcznie do odpowiednich grup.

Z innych informacji, to na WB prężnie działa instytucja starosty/starościny rocznika, która na przykład odpowiada za zapisy studentów WB do grup ćwiczeniowych (przykładowo jeśli do grupy z 10 miejscami pragnie się zapisać 20 osób, to starosta/starościna decyduje kto zostanie zapisany do grupy). Więc jeśli jest potrzeba to można się z nimi kontaktować.

update: Zapisy -> Jak zapisać się na przedmiot z innego kierunku?

@wiedzmac Postaram się jak najszybciej dodać informacje o pracy dyplomowej. Jeśli chodzi o praktyki zawodowe to staram się zebrać informacje na ten temat, bo sam nie mam takiej wiedzy - praktyki jeszcze przede mną

Dzięki :slight_smile:

update: Praktyki zawodowe

@annkrs podrzuciła mi link do wcześniejszego posta w którym cały proces jest dość dobrze opisany. Jeśli ktoś ma pomysł co można byłoby jeszcze dopisać /coś ważnego się zmieniło - niech się odezwie.

1 polubienie

update: Praca dyplomowa

Ponadto, koniecznie zapoznaj się z informacjami na tych stronach: link, link, link

Jak dla mnie pisanie, że link jest stroną z którą koniecznie trzeba się zapoznać podczas pisania pracy, jest trochę mylące, ponieważ jest to tylko pojedynczy wątek zawierający pewien problem mogący się pojawić podczas pisania pracy. Dużo bardziej istotną stroną z którą trzeba się zapoznać jest moim zdaniem link, ponieważ zawiera ona różne formalności związane ze składaniem prac dyplomowych, takie jak: w jakiej formie oddać pracę, co należy złożyć w dziekanacie, jakie są terminy obron itp.

2 polubienia

link

Zaraz, zaraz - dyskutujecie dwa lata o tym szablonie i nawet ostrzegacie przed nim koleżanki i kolegów zamiast dać znać, żebyśmy poprawili? U mnie (Ubuntu 20.04LTS) ten błąd nie występuje. Pojawiał się jedynie ten warning dotyczący opcji declaration - usunąłem wszelkie odniesienia do tej nieużywanej już opcji.

Update:

  • Praca zespołowa
  • Praktyki zawodowe
  • Projekt zespołowy
2 polubienia

Cześć,
proponowałbym dodać do spisu możliwych metod zaliczenia projektu zespołowego informację o tym, że można zebrać grupę studentów, razem wymyślić temat i jeśli znajdzie się jakiegoś pracownika, który zgodzi się objąć opiekę nad tym projektem, to można zaliczyć ten efekt pracując nad samodzielnie ustalonym tematem, a nie jednym z tych co są już zaproponowane w SZ.

3 polubienia

Hej, na ile aktualne to jest? Bo te wklejone przeze mnie zostały w październiku podane przez dziekanat. Jeśli jakoś niedawno to dorzucę.

My coś takiego zrobiliśmy ok. półtora roku temu, jednak wydaje mi się, że trudno mówić o aktualności, ponieważ w II pracownicy są otwarci na nowe pomysły i jeśli temat ich zaciekawi oraz mają czas, to są gotowi otwierać nowe przedmioty. Sądzę jednak, że lepiej będzie jak @wiedzmac się wypowie na ten temat, może będzie w stanie powiedzieć coś więcej niż ja.

Kuba, pytanie czy chodzi ci o zespołowy projekt programistyczny czy projekt zespołowy. Wiem że to drugie łatwo zaliczyć różnymi aktywnościami studenckimi. A pierwsze to nie wiem, ale kiedyś chyba można było pracą w firmie. Mogę się dowiedzieć lepiej i dam wam znać

Czy dalej jest coś takiego jak programistyczny projekt zespołowy i projekt zespołowy? Wydawało mi się, że aktualnie rozróżnia się tylko projekt indywidualny/zespołowy, praktykę oraz pracę zespołową