Informatyka na UWr czy PWr

Cześć,

wyniki matury już wkrótce, a ja wciąż nie mogę się zdecydować, gdzie iść na studia. Jestem dobrym uczniem z przeciętnego wrocławskiego liceum, dobrze sobie radzę z informatyką i matematyką, ale wolę studiować informatykę gdyż jest dla mnie ciekawsza i daje lepsze perspektywy.

Rozważam trzy kierunki:
Informatykę na WE Politechniki
Informatykę na WPPT Politechniki
Informatykę na Uniwersytecie

Jest jeszcze informatyka na WIZ ale podobno nie jest nic warta i daje tylko papierek, a ja bym się chciał faktycznie czegoś nauczyć.

Czy możecie mi powiedzieć, czym się one od siebie różnią? Który kierunek najlepiej przygotuje mnie do pracy, a na którym studiowanie będzie najfajniejsze?

WE to nie ta liga. Obrażasz WPPT i UWr stawiając je w jednej linii z WE :joy:

A co do WPPT i UWr: jako że pytasz na forum II UWr, to chyba Cię nie zdziwi, że najbardziej polecam właśnie UWr. Dlaczego?

  1. Bardzo swobodny wybór przedmiotów. Mamy tylko kilka przedmiotów obowiązkowych, a resztę wybierasz sam. Z tym, że zazwyczaj wiadomo, czy dany przedmiot jest fajny, jak jest trudny, czy jest wartościowy, więc raczej ciężko jest podjąć złe decyzje. (Chyba, że będziesz brał tylko przedmioty pokroju ‘kurs języka XXX’, wtedy będzie trochę jak na WE/WIZ.)
  2. Bardzo prostudenckie podejście wykładowców / ćwiczeniowców. Jak czegoś nie rozumiesz i zapytasz o to prowadzącego, to prawie na pewno Ci to wytłumaczy. Nie oznacza to jednak, że jest łatwo, bo nauki jest raczej sporo.
  3. System deklaracji na ćwiczeniach. Czyli na ćwiczenia przychodzisz z taką karteczką, na której piszesz, które zadania umiesz zrobić. Potem, w zależności od zasad konkretnego przedmiotu, osoba do zrobienia każdego zadania jest losowana, spośród tych które zadeklarowały dane zadanie, albo można się zgłaszać. Dzięki temu nie ma obijania się podczas semestru, bo jak się nie zadeklaruje odpowiedniej ilości zadań, to się nie zdaje. Może się to wydawać kiepskie (i jest, jeśli chce się nic nie robić), ale dzięki temu pod koniec semestru umiesz już całkiem sporo i nie ma spiny przed sesją. Z wielu przedmiotów tak naprawdę nie trzeba się uczyć do egzaminu, żeby zdać go całkiem dobrze.
  4. Ogółem bardzo wysoki (moim zdaniem) poziom, co sporo osób potwierdza, o czym możesz się przekonać wyszukując frazę ‘informatyka uwr vs pwr’.

2 lata temu też się zastanawiałem, czy wybrać UWr, czy PWr i po tych 2 latach jestem jeszcze bardziej przekonany, że dokonałem właściwego wyboru :slightly_smiling_face:

11 polubień

Instytut Informatyki to takie rozbudowane studia myślenia. Mamy tutaj dosyć rozbudowany (moim zdaniem nieco za bardzo) szkielet przedmiotów obowiązkowych, który obudowujesz dodatkowymi wedle swego uznania. Z tego względu ciężko odpowiedzieć na zadane pytania.
Czy II dobrze przygotuje cię do pracy? To zależy, jakie przedmioty weźmiesz. Z pewnością istnieje ścieżka (i to nawet dosyć krótka!) po przejściu której spokojnie dostaniesz pracę jako .NETowiec.
Czy studiowanie tutaj jest fajne? Jeśli jesteś supermózgiem to raczej tak, w przeciwnym razie łatwiej o depresję, niż zachwyt. Niejedną osobę te studia mocno zdołowały. To w sumie trochę atut, bo uświadamiasz sobie, jak niewiele jeszcze wiesz, ale z drugiej strony w stopniu wygórowanym. Jak sobie uświadomisz, że będąc nikim w II pod koniec pierwszego roku tak naprawdę jesteś całkiem inteligentny to powinno być okej.

Jeśli jednak myślisz choć trochę o papierku i nie jesteś mega inteligentny i pracowity to zapomnij. W Instytucie go nie dostaniesz.

Jeśli twoim priorytetem jest nauka, wpadaj, naprawdę. Ja się nasłuchałem dużo frazesów, że “studia cię niczego nie nauczą, musisz sam robić swoje projekty, bla, bla” i po trzech semestrach nie zgadzam się z tą opinią ani odrobinę. Jak się przyłożysz i popracujesz w domu to nauczysz się pewnie więcej, niż sobie wyobrażasz. Logika to rewolucja, polecam choćby dla niej.
Na każdej uczelni są jakieś głupoty. Tutaj też mamy ich kilka, ale jak słyszę historię z politechniki to cieszę się, że tu nie jest aż tak, mimo że czasem (w IV semestrze często) narzekam. Na razie nastaw się tylko na system deklaracji.

Jeśli nie odpowiedziałem wyczerpująco i masz jeszcze jakieś pytania, zadaj je. Chętnie uzupełnię wypowiedź.

5 polubień

Jak już gdzieś tu pisałem, uwielbień te studia za system deklaracji, który zmusza mnie do pracy na bieżąco. No i praktycznie nie ma kolokwiów z tego powodu (ale na pierwszym roku jest ich kilka). Studia rzeczywiście są dość ciężkie, ale dzieki temu coś będziesz umieć na koniec :wink: A co do pracy: po 2 roku studiów z moich znajomych w wakacje pracował każdy kto chciał.

Co do PPTu: wydaje się że dyplom naszego wydziału i PPT mają podobne wartości (edukacyjne)

1 polubienie

Nie idź na WE chyba, że prawie wyłacznie interesuje Cię programowanie niskopoziomowe.

Z tego co słyszałem to PPT ~ UWr pod względem profilu nauczania.

Zgadam się z opiniami moich kolegów, ale jak to wygląda w praktyce?

  1. Na pierwszym semestrze masz dwa obowiązki “Logika dla informatyków” i “Analiza matematyczna”. Większość osób też bierze “Wstęp do informatyki”, “Wstęp do programowania w C/Pythonie”. Te przedmioty wystarczają żeby zdać pierwszy semestr. Pierwszy semestr nie jest trudny, wymaga tylko zmiany sposobu uczenia się w porównaniu do szkoły średniej.

  2. Jak zauważyłeś w pierwszym semestrze nie ma za dużo wyborów jeśli chodzi o przedmioty. Na drugim semestrze masz dwa obowiązki “Metody programowania” i “Algebra”.
    Jako, że nauczyłeś się podstaw proframowania na 1 semestrze to teraz możesz wziąć prawie każdy kurs programistyczny ( Kurs Lua, Kurs C++ itd.) albo inny przedmiot który cię interesuję (Architektury systemów komputerowych, Bazy Danych, Sieci komputerowe…).

3, 4. Kolejne semestry wyglądają podobnie jak drugi, tylko z innymi obowiązkami oraz z większą ilością przedmiotów które możesz wziąć ( większość przedmiotów nieobowiązkowych wymaga wiedzy, którą możesz uzyskać na innym przedmiocie np. “Struktura jądra Unix” wymaga zrobienia wcześniej przedmiotu “Systemy operacyjne”, przed “Algorytmy funkcjonalne i trwałe struktury danych” powinieneś zrobić “Algorytmy i struktury danych” itd.)

5, 6, 7. Jeśli poszło wszystko zgodnie z planem powinieneś już zdać wszystkie obowiązki i dokańczasz studia, realizująć “Efekty kształcenia” (Patrz program studiów).

Przedmioty możesz sobie przeglądać na zapisach.
Jakie przedmioty są w danym semestrze (nieobowiązkowe) zależy od tego jakie przedmioty zgłosi kadra dydaktyczna, oraz na jakie przedmioty z przygotowanej oferty zagłosują studneci. Większośc przedmiotów jednak jest powtarzana co rok lub co dwa lata.

Moja recenzja studiów - Świetnie się bawię.

4 polubienia

Wiem, że to tylko przykład kursu, ale warto zwrócić uwagę na to, że kursy dzielą się na kategorie K1 i K2. K1 są łatwiejsze i są pełnoprawnymi kursami jedynie na pierwszym stopniu studiów (nie można ich robić, a raczej nie liczą się do punktów na studiach magisterskich). K2 są po prostu trudniejsze, lub wymagają pewnego obycia informatycznego (ale liczą się do punktów na magisterce).

Co ja tak naprawdę chciałem powiedzieć?

Fakty:

Byłem na kursie Lua (który ma kategorię K2).

Wrażenia:

Było całkiem spoko.

Porady dla mnie z 2 semestru:

Nie bierz tego kursu!

3 polubienia