Algorytmy Kwantowe (Jesień 2023)

Racja.
Trochę mi zajęło wybranie, których zadań z listy się pozbyć. Ale, oto ona: lista4.pdf (104,3 KB)

Zapraszam do rozwiązywania zadań z listy piątej: lista5.pdf (114,0 KB)

EDIT: Drobna poprawka w zadaniu 9. To, co mieliśmy udowodnić wcześniej nie jest prawdą (chociaż w „praktycznym sensie” jest).

Mam pytanie dotyczące zadania 6: jakich operacji możemy używać na macierzach B i H, żeby wyrazić macierz F’_4?

1 polubienie

Operacji odpowiadających budowaniu obwodu — czyli iloczyn tensorowy (różne operacje równolegle na różnych qubitach), mnożenie macierzy (operacje szeregowo). Można też na pewno użyć jako budulca macierzy identycznościowej.

Jak dokładnie działa bramka w drugim zadaniu? Co się dzieje z controlled bitem po wyjściu z układu?

Jeśli bit kontrolny to \left|0\right>, to \textsf{CONTROLLED-}O_{f,g}^\pm działa na pozostałych n bitach jak O_f^\pm. Jeśli bit kontrolny to \left|1\right>, to działa jak O_g^\pm. Bit kontrolny (podobnie jak w CNOT, CCNOT) pozostaje niezmieniony.

Czy jeśli napiszę sobie jakąś macierz unitarną M, to mogę powiedzieć "istnieje układ, który dla danego stanu kwantowego na wejściu |v\rangle wyrzuci na wyjściu M|v\rangle", i używać takiego układu jak blackboxa w zadaniach? (Mi się wydaje, że odpowiedź, to “nie”, ale nie jestem pewien).

Nie.

Wyjątkiem jest macierz 2×2. Powiedzmy, że umiemy realizować dowolne obroty na jednym qubicie.

Edit: Niech gęś kopnie spell–checker.

Jakie bramki “znamy”?
Do tej pory w algorytmach używaliśmy H, dyfuzji i wyroczni z tego co pamiętam. Coś jeszcze jest w naszym arsenale? CNOT, CCNOT? Czy potrafimy stworzyć CONTROLLED-coś mając dane to coś (np. CONTROLLED-H^(tensor n))?

1 polubienie

Do którego zadania odnosi się to pytanie?

Generalnie, jak już napisałem wyżej, znamy CCNOT i obroty pojedynczego qubitu (w tym bramkę Hadamarda). Wszystko inne powinniśmy umieć (mniej lub bardziej wydanie) zbudować.

Zbudowanie CONTROLLED-M z jakiegoś M nie jest bardzo trudne, ale powiedzmy, że w rozwiązaniu zadań założymy, że umiemy to robić.

Warto wiedzieć w każdym zadaniu, ale potrzebowałem do 2.

To konstrukcja Controlled dla macierzy z zadania 8.
Dla dowolnej macierzy 2x2 można znaleźć np. tu (str 88-89)

Czy można prosić o listę 6?

Jest w przygotowaniu. Jutro wrzucę.

Gotowa: lista6.pdf (106,1 KB)

Przepraszam za opóźnienia. Wrzucam kolejną listę: lista7.pdf (116,9 KB)

Jutro jeszcze ją spróbuję przejrzeć, czy znowu nie ma jakichś głupot czy braków.

Przypominam, że na egzamin umówiliśmy się na za tydzień, czyli 12 grudnia o godzinie 11:15!

Dzień dobry, kiedy możemy spodziewać się wyników egzaminu?

Postaram się sprawdzić w weekend.

Egzamin sprawdzony. Punkty, komentarze do rozwiązań i proponowane oceny są w arkuszu.

Progi są niskie.

Jeśli coś przeoczyłem, albo nie zrozumiałem, albo nie byłem w stanie przeczytać, a autor rozwiązania utrzymuje, że to było jednak alfabetem łacińskim, to można umawiać się na video-konsultacje (mailem).