Zajęcia z Alg. Kwantowych

Ćwiczenia odbywają się dla wszystkich trzyosobowych grup w tym samym czasie (jak w planie zajęć), czy każda z grup powinna umówić się na osobny termin?

Czy w zadaniu 9 i 10 mogę uznać, że (a + b) > 0?

@309671: Wszyscy w tym samym czasie. To mają być ćwiczenia, a nie przesłuchania.
@310133: Tak. Zawsze można sobie dołożyć jeden kabelek, z którym nic się nie dzieje.

@kempusss: To pytanie pana Michała zwróciło moją uwagę na fakt, że Pana pytanie i moja odpowiedź były trochę bez sensu. Przecież a i b przychodzą z tego obwodu C opisanego przed zadaniami 9 i 10!

1 polubienie

W zad 1. czy polarizing beam splittera też dotyczy to, że foton przejdzie przez niego z ppb cos^2 kąta miedzy fotonem a splitterem?
Co oznacza, że “wiązka pionowa aktywuje detonację bomby”. Czy jeśli foton miał amplitudę V większą od zero i foton przejdzie przez splitter to bomba wybucha?

Wydaje mi się, że jest to wyjaśnione w przypisie. Można myśleć, że splitter dokonuje pomiaru w bazie H/V, a następnie przesyła w kierunku oznaczonym V foton spolaryzowany pionowo, lub w kierunku H foton spolaryzowany poziomo w zależności od tego, jaki był wynik pomiaru.

A na drodze oznaczonej V jest fotokomórka, która odpala bombę.

1 polubienie

Zapraszam: https://meet.google.com/jpr-spnk-rpv

Dziękuję wszystkim za udział w ćwiczeniach. Spodziewałem się katastrofy, a było chyba całkiem w porządku.

Zgodnie z sugestią p. Kuby do wpisu: Zajęcia z Alg. Kwantowych dodałem informacje o filmikach i liście zadań na ten tydzień.

Czy w zadaniu 3 powinno być “… jeśli A ma tyle kolumn ile C wierszy …” ?

Tak. Wyszło, że nie umiem mnożyć macierzy.

W zadaniu 8 chodzi o zmierzenie jednego z qubitów stanu GHZ, czy dowolnego?

Sądzę, że zadanie 9 jest odpowiedzią na moje pytanie, ponieważ tam udowadniamy, że istnieje stan, który po zmierzeniu może pozostać splątany.

1 polubienie

Zapraszam na ćwiczenia (ten sam link).

Dziękuję wszystkim za udział w ćwiczeniach. Wpisałem punkty do arkusza — proszę tam zajrzeć, bo parę osób rozwiązało zadanie piąte niepoprawnie (warto też zajrzeć, bo mogłem się gdzieś rąbnąć przy wpisywaniu punktów).

Zapraszam do oglądania kolejnego wykładu i rozwiązywania zadań.

Czy w zadaniu 3. w definicji stanu psi nie powinno być “|10>” zamiast “|11>”?

1 polubienie

Racja, powinno być

|{\psi}\rangle = (H \otimes H) \left(\frac{|00\rangle + |01\rangle + |10\rangle}{\sqrt{3}}\right)

Z jakich bramek można korzystać w zadaniu 2? Tylko Hadamarda i NOT czy można coś jeszcze?

W wykładzie 3, w minucie 47:50, jest mowa o pytaniu diabłów o sąsiednie wierzchołki i pada tam stwierdzenie: “Kąt między tymi bazami jest bardzo mały, więc prawdopodobieństwo, że zmierzą to samo jest rzędu 1/n^2”. W związku z tym mam pytanie, czy nie powinno być zamiast tego, “prawdopodobieństwo tego, że zmierzą co innego jest rzędu 1/n^2”. Wcześniej podczas omawiania gry CHSH (28 minuta), było stwierdzone, że ppb tego że pomiar wyjdzie taki sam jest równe cosinus kąta między bazami. Więc im mniejszy kąt tym większe ppb otrzymania tego samego (co odpowiada intuicji), natomiast jeśli ppb tego, że zostanie zmierzone to samo było by rzędu 1/n^2 oznaczało by to, że wraz ze zmniejszaniem kąta między bazami zwiększamy ppb otrzymania różnego wyniku.

@Anadi Z CNOT i CCNOT też można. Wątpię, żeby bez splątania dało się to zrobić.
@309016 Tak, słusznie. Powiedziałem w tym wykładzie jeszcze ze trzy głupoty. A tę głupotę powiedziałem, bo starałem się w tym czasie na szybko wymyślić, czy ten kąt to ma być \frac{\pi}{n}, \frac{\pi}{2n}, czy \frac{2\pi}{n}. Jaka jest odpowiedź?

2 polubienia

\pi /2n, pozostałe wpadki były po prostu łatwiejsze do skategoryzowania, jako przejęzyczenia.

1 polubienie

Mam pytania do części listy dotyczącej kryptografii.

  1. Jeżeli Alicja w kroku czwartym poda dla pewnego bitu dwie równe wartości (np. w bazie 1. 0, w bazie 2. 0), to wartość tego bitu (np. 0) jest jawna (Bob może ją wywnioskować, ale Ewa też). Czy dobrze rozumiem?
  2. Wydaje mi się, że Ewa może zyskać na możliwości wielokrotnego (w szczególności więcej niż dwukrotnego) mierzenia qubitów. Jej celem jest dokonanie pomiaru, który będzie sprzeczny z informacją Ewy o wartości w złej bazie. Pomiary w “złej” bazie są losowe (tzn. obydwa wyniki są równo prawdopodobne, bo polaryzacja fotonu jest stanem bazowym w “dobrej” bazie), więc nawet pomiar we właściwej (“złej”) bazie daje tylko 1/2 szans na sukces.
    Jednak treść zadania 5. sugeruje, że nie ma znaczenia, czy Ewa ma dwa, czy trzy dodatkowe qubity. Czy moje rozumowanie jest poprawne?